A romániai egyetemek közül ebben az évben is első helyen szerepel a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) a feltörekvő gazdaságú országok felsőoktatási intézményeiről összeállított Times Higher Education–Emerging Economies kiemelkedő nemzetközi rangsorban.
2018. május 14., 15:202018. május 14., 15:20
2018. május 14., 15:232018. május 14., 15:23
A BBTE magyar tagozatának hétfői közleménye szerint a felmérésben részt vevő 378 egyetem közül a kincses városi tanintézet a 162. helyen szerepel. A rangsorban megjelenő további romániai felsőoktatási intézmény a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Egyetem, a Bukaresti Tudományegyetem, a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (mindhárom a 251–300. helyen), valamint a Temesvári Nyugati Tudományegyetem, a 201–250. helyen.
A közlemény szerint a BBTE által felmutatott eredmény gyakran eléri és meg is haladja bizonyos nemzetközi egyetemek teljesítményét (főként Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa egyetemeinek viszonylatában), amelyek nagyobb léptékű anyagi támogatásban részesülnek. „Ez a teljesítmény újra megerősíti a BBTE által a Times Higher Education–New Europe rangsorban nemrég elért eredményt; a Babeș–Bolyai Tudományegyetem országos szinten legelső volt, az összehasonlításban részt vevő 53 egyetem közül pedig a 17. helyen szerepelt” – olvasható a közleményben.
A Times Higher Education–New Europe az úgynevezett Új Európát alkotó országok egyetemeinek teljesítményére vonatkozik, bevonva az összehasonlításba Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa azon 13 országát, amelyek 2004 után csatlakoztak az Európai Unióhoz (Bulgária, Csehország, Ciprus, Horvátország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország). A brit Times Higher Education az egyetemek nemzetközi rangsorolásának egyik legösszetettebb és legtekintélyesebb listája, amelynek összeállításakor az oktatáshoz, a kutatáshoz, a társadalmi-gazdasági szférával ápolt viszonyhoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz fűződő kritériumokat veszik figyelembe.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
szóljon hozzá!