A hagyományos, félévekre bontott tanév mellett foglaltak állást a romániai magyar pedagógusok

A hagyományos, félévekre bontott tanév mellett foglaltak állást a romániai magyar pedagógusok

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a következő tanév szerkezetéről, a szervezet a közoktatás átfogó reformjának szükségességét fogalmazta meg.

Krónika

2022. április 01., 19:432022. április 01., 19:43

Mint közleményükben rámutattak, a következő tanév szerkezete – az oktatási időszak hossza, felosztása, tartalma, a vakációk időszaka, száma és időtartama, a különböző versenyek, vizsgák, felmérések időpontjai – az évnek ebben a szakaszában mindannyiszor az érdeklődés előterébe kerül. „Szövetségünk ezért is tartja fontosnak egy olyan közös álláspont megfogalmazását a témában, amely az RMPSZ küldetésének megfelelően elsősorban a pedagógusok, ugyanakkor tanfelügyelők, intézményvezetők, RMPSZ szervezeti vezetők, szülők véleményét is figyelembe veszi.

Idézet
A romániai magyar oktatási rendszer szereplőinek a következő tanév szerkezetéről, az oktatási időszak felépítéséről, tartalmáról alkotott véleményét online felmérés keretében kérdeztük meg 2022. március 1-9-e között, kérdéseinkre 2872-en válaszoltak”

– fogalmaznak a közleményben.

korábban írtuk

Félév helyett öt tanítási modul: az elképzelés szerint változna az értékelés és számonkérés módja is
Félév helyett öt tanítási modul: az elképzelés szerint változna az értékelés és számonkérés módja is

Félévek és évharmadok helyett a tanév 6–8 hetes tanítási modulokra osztásáról döntöttek az oktatási minisztérium társadalmi párbeszédért felelős bizottságának szerdai ülésén. 

A hagyományos tanévet akarják a legtöbben

A kérdőívet kitöltők nagy többsége pedagógus (2528), ugyanakkor 206 intézményvezető (2 kivételével oktatási intézmények vezetői), 22 tanfelügyelő, 21 RMPSZ szervezeti vezető, illetve 53 szülő is válaszolt a kérdésekre. 42 válaszolót az „egyéb” kategóriába soroltak (iskolai tanácsadók, lelkivezetők, gyógypedagógusok, fejlesztő pedagógusok, iskolai könyvtárosok, titkárok, diákok, egyetemi hallgatók).

Mint az RMPSZ írja, elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a válaszolók hogyan vélekednek a következő tanév oktatási időszakának beosztásáról.

A kérdezettek több mint 80%-a a „hagyományos”, szeptember 15-től június 15-ig terjedő időszakot tartja megfelelőnek a tanításra.

Az ezzel egyetértők aránya a fentebb említett „egyéb” kategória mellett, a szülők és pedagógusok között a legmagasabb, ők tehát az átlagnál többen preferálják ezt az időszakot. Legkevesebben a tanfelügyelők közül jelölték ezt a válaszlehetőséget, akiknek csupán kétharmada szeretné, ha a tanítás ebben az időszakban folyna, és csaknem egyötödük, illetve az intézményvezetők egyötöde is inkább a szeptember első munkanapjától június közepéig tartó időszakra tenné az oktatást.

Legyen a tanév félévekre bontva

Egy következő kérdéscsoportban kijelentéseket fogalmaztak meg, és arra kérték a kérdőív kitöltőit, hogy jelöljék, milyen mértékben értenek egyet ezekkel a kijelentésekkel. Négy kijelentés kapcsán nagyon nagy a kategorikus válaszok száma, a válaszolók több mint háromnegyede jelölte a „teljes mértékben” (egyetért vagy nem ért egyet) válaszlehetőséget:

legyen félévi vakáció, a tanév félévekre, és ne évharmadokra legyen bontva, illetve a tananyag mennyiségét és követelményeit a tanévszerkezethez kell igazítani.

A „tanév félévekre legyen bontva” kijelentésnél a legmagasabb az intézményvezetők és tanfelügyelők, legalacsonyabb a szülők aránya, ezzel párhuzamosan az évharmados szerkezettel a legkevésbé az intézményvezetők értenek egyet (legmagasabb az arányuk az „egyáltalán nem ért egyet” választ jelölők között) – olvasható a közleményben. Azt, hogy a tananyag mennyiségét és követelményeit a tanévszerkezethez kell igazítani, összességében szintén teljesen támogatják a megkérdezettek, itt az előző három kijelentéssel ellentétben valamivel kevesebb a „teljesen”, és több az „inkább” egyetértők aránya, de összességében nagy a támogatottsága.

Meglepő módon a félévi vakációt fontosnak tartók között a szülők aránya a legalacsonyabb, nekik alig 70%-a jelölte, hogy teljes mértékben vagy inkább egyetért azzal, hogy legyen félévi vakáció, ugyanakkor a tanfelügyelők, pedagógusok, intézményvezetők több, mint 80 %-a kategorikusan ezt szeretné (teljes mértékben egyetért).

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Nem akarnak versenyeket a vakációban

 A vakációkkal kapcsolatos egyéb kérdések kapcsán már kissé jobban megoszlanak a vélemények, de a legtöbben azt szeretnék, hogy vakációkban ne szervezzenek versenyeket, vizsgákat, illetve hogy az oktatás minden szintjén tanulók számára egyformán legyen vakáció. Az első kijelentést teljes mértékben inkább a szülők támogatják (csaknem háromnegyedük), de több mint egyötödük nem ért egyet a kijelentéssel. A pedagógusok határozottan támogatják, hogy a vakáció pihenés legyen, az intézményvezetők, RMPSZ-vezetők már visszafogottabban, a tanfelügyelők körében pedig megoszlanak a vélemények a kérdésről.

Az egyik legmegosztóbb kérdés az, hogy kellene-e 6-8 hetente vakációt beiktatni az oktatási folyamatba:

teljes mértékben csak a válaszolók 43 %-a ért ezzel egyet, leginkább a pedagógusok és az RMPSZ szervezeti vezetők, legkevésbé a szülők és az „egyéb” kategória képviselői. A szülők egynegyede viszont egyáltalán nem szeretné a vakációkat 6-8 hetente, és a tanfelügyelők is elég nagy, több mint egyötödös arányban képviselik ezt az álláspontot. Mindezek ellenére a válaszolók összességében inkább szeretnék, ha lennének másfél-kéthavonta vakációk (58,8 %) mint ha nem (22,7%).

Központosítás helyett decentralizáció

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének álláspontja a tanévszerkezetet illetően, a legújabb fejleményeket is figyelembe véve, az alábbiak szerint összegezhető:

szorgalmazzák, hogy a tanévet továbbra is félévekre strukturálják, amelyeket félévi vakáció kössön össze, és ennek oktatási tevékenységekre fordított időszaka szeptember második hétfőjétől június harmadik péntekéig tartson. 

Támogatják a félévi dolgozatok eltörlését érintő kezdeményezéseket, de nem szorgalmazzák az „egységes tételű” értékelési formák bevezetését. A közoktatás hatékonyságának növelési lehetőségeit ennek decentralizációjában, és nem további központosításában látják. Fontosnak tartják a formatív értékelési eljárások meghonosítását és ezen a téren a pedagógusok továbbképzésének támogatását.

Amint az RMPSZ írja, rendkívüli módon fontosnak tartják a diákok és pedagógusok jóllétének kérdését, illetve az iskolai nevelési programok közösségépítő szerepét.

Szorgalmazzák, hogy a tanévszerkezet felépítésébe 6-8 hetente iktassanak be vakációt a kötelező oktatásban részesülő diákok és pedagógusok számára.

Javasolják, hogy a tanév első hete a diákoknak és pedagógusoknak szervezett csapatépítő programokból álljon. Támogatják, hogy az oktatási időszakokba legyenek beépítve tematikus nevelési hetek. Kérik a cikluszáró vizsgák teljes reformját, a továbbtanulás általános, átfogó és rendszerszintű pályaorientációs folyamatokra történő alapozását, illetve azt, hogy minden országos jellegű, pedagógusokat vagy diákokat érintő értékelés, vizsga járjon le július közepéig.

Ugyanakkor országos munkacsoportok létrehozását kérik, amelyek feladata elsősorban a tananyag tartalmi csökkentése, az értékelési eljárások és típusok reformja legyen; a pedagógusképzés és továbbképzés teljes és átfogó reformját, a szakmai továbbképzési rendszer átfogó finanszírozását; a közoktatás finanszírozásának növelését (a GDP 6%-a). „A jelen állásfoglalást az oktatási minisztériumba is felterjesztjük” – írta az RMPSZ Országos Elnöksége.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek
2024. április 12., péntek

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben

Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselő lesz a szövetség jelöltje a Kolozs megyei tanácselnöki tisztségért folyó küzdelemben a június 9-ei helyhatósági választásokon – döntött csütörtöki ülésén Kolozs Megyei Képviselők Tanácsa.

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben
2024. április 12., péntek

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány

Tizennégy prefektust és tizenegy alprefektust váltott le csütörtök este a kormány.

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány
2024. április 11., csütörtök

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere

Hetvenöt éves korában, gyors lefolyású, súlyos betegség következtében szerda este elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község volt polgármestere.

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere