Peking ellenáll a Vatikánnak

Peking indokolatlannak és durvának ítéli a Vatikán „fenyegetését”, miszerint a Szentszék kiközösít két püspököt, akik pápai jóváhagyás nélkül kaptak kinevezést – olvasható a kínai egyházügyi hivatal közleményében.

MTI

2011. július 29., 09:022011. július 29., 09:02

 A választott püspökök kinevezésének kínai gyakorlata az egyházi munka irányítását és a hit terjesztését szolgálja – áll a hivatal tiltakozásában, amely szerint a kiközösítéssel fenyegetőzés „súlyosan sérti a kínai katolikusok érzéseit, és szomorúvá teszi őket”. Lej Si-jint (Lei Shiyin) és Joseph Huang Ping-csangot (Bingzhang) június 29-én, illetve július 14-én nevezték ki a szecsuani Losan (Leshan) és a kuangtungi Santou (Shantou) városba. „A püspökök és a hívők többsége a jövőben még határozottabban fogja követni a független választás és a püspöki kinevezés útját” – hangoztatja a közlemény azzal, hogy a kormány továbbra is támogatja, illetve ösztönzi ezt a gyakorlatot. A dokumentum kitér még arra is, hogy a kínai kormány szándéka a kínai–vatikáni kapcsolatok javítása – konstruktív párbeszéd útján. „Amennyiben a Vatikán őszinte a viszony fejlesztésének kérdésében, úgy el kell állnia az úgynevezett »kiközösítéstől«, és vissza kell térnie a párbeszéd helyes útjához” – állapítja meg a hivatali közlemény.

Korábban a kínai katolikusok hazafias szövetségének elnöke bejelentette, hogy helyi választásokat követően hét püspök vár kinevezésének végső állami jóváhagyására. A legutóbbi esettel kapcsolatban Liu Paj-nien (Liu Bainian) akkor megjegyezte, bíznak abban, hogy a Vatikán tiszteletben tartja a választás eredményét.

Kína 1951-ben megszakította kapcsolatát a Szentszékkel, amely kitartott a Kínai Köztársaság (Tajvan) elismerése mellett, s ma is Európában egyedüliként tart fenn diplomáciai kapcsolatot Tajpejjel. A kínai kormány álláspontja, hogy nem enged külső beleszólást immár bő tízmilliós katolikus népességének irányításába, püspökeinek kinevezésébe.

XVI. Benedek katolikus egyházfő (képünkön) „helytelenítette a tiltott” kinevezést – mivel az a nélkülözhetetlen pápai jóváhagyás mellőzésével történt –, s a Vatikán július 16-i közleményében már ismertette döntését Joseph Huang Ping-csang kiközösítéséről. Sajtójelentések szerint Róma többször is kérte Huangot, hogy ne fogadja el a megbízást. A Vatikán Lej ügyében korábban ugyancsak tiltakozott, azzal, hogy ellenzésének „nyomós oka” van. Tavaly novemberben hasonló kinevezésről számolt be a sajtó, s akkor a Vatikán azt állította, hogy 2006 óta az volt az első eset, hogy pápai jóváhagyás nélkül neveztek ki püspököt. Peking akkor „a független kínai katolikus egyház ügyeibe való beavatkozással, a szabadság korlátozásával, intoleranciával” vádolta meg a tiltakozó Vatikánt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház