Nagyváradon tartott előadást David Steindl-Rast bencés szerzetes, pszichológus

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Megtöltötték a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermét azok a nagyváradiak, akik a világhírű bencés szerzetes, David Steindl-Rast testvér előadására voltak kíváncsiak. A világ vallásainak összefüggéseit és a hit egységét hirdető, nyolcvanöt esztendős szerzetest az Elena Francisc Könyvkiadó hozta el Erdélybe, ahol több városban is bemutatta legújabb könyvének, a Szavak mélységének román nyelvű kiadását, és gondolatait megosztotta az érdeklődőkkel.

Nagy Orsolya

2011. október 07., 11:052011. október 07., 11:05

„A hit, amely összeköti az embereket” – ez a mottója David testvér kötetének, s a halk szavú, szerzetesruhába öltözött szellemi vezető az ebben rejlő gondolatokat fejtette ki csodálatos szellemi frissességről tanúságot téve. Elmondta: előző nap körülnézett Nagyváradon, és megfigyelte, hogy számos vallás temploma megtalálható a városban, ahol több etnikum és felekezet él egymás mellett békében. Mint megjegyezte, ez azért örvendetes, mert a világ sok részén ez egyáltalán nincs így: a vallások távolítják az embereket egymástól, holott a vallások gyökerének, a hitnek és a spiritualitásnak épp egymáshoz kellene kapcsolnia őket.

Misztikus élmény

A misztikus élményt Abraham Maslow amerikai pszichológus írta le először – kezdte okfejtését a szerzetes. Ám a kifejezés szakmai berkekben áltudományosnak tűnt, így Maslow kénytelen volt a ma is használatos csúcsélmény szót feltalálni. Magyarázata szerint ilyen pillanatokban mindenkinek része van: ilyenkor a lélek egynek érzi magát a többi emberrel és a világgal, miközben békére lel. David testvér szerint a csúcsélményeket a racionális ember igyekszik beleilleszteni saját referenciakeretébe, hogy tudatos magyarázatot találjon rá – így születik a doktrína. Minden vallás ezeket az élményeket igyekszik interpretálni, legtöbbször költői nyelven, ami érthető is, hiszen a misztikus pillanatot a költészet nyelvével a legkönnyebb érzékeltetni.

Az élményt követően megszólal az akarat is, hiszen az ember azt szeretné, ha minél több ilyenben lenne része – a bencés szerzetes szerint ez a mód, ahogyan a morál születik, minden egyes morális kód alapja ugyanis a csúcsélményben megtapasztalt egység, a különbségek csak abban állnak, hol húzza meg a határt egy-egy kód a hozzánk tartozó és a nem hozzánk tartozó emberek között. David testvér meglátása szerint egyébként napjainkban gyökeres változások történnek épp ezt illetően: ma már bárhol is húznánk meg azt a határt, az immorálisnak számítana, így az állatoknak és a növényeknek, egész környezetünknek bele kell tartoznia az egységbe. A vallások harmadik alappillére a rituálé: ez a misztikus élmény megünnepléséből születik.

Üres izmusok

A vallások mindegyike alapítójuknak élményeire épül. Baj akkor van, ha az intézményesített vallás elfelejti gyökerét, és már csak a hagyományokat ismeri. Így válik a doktrínából dogma, a morálból moralizmus, a rituáléból ritualizmus – mondta a szerzetes. Az üres izmusok ellen azonban nem harcolhatunk az intézmények teljes kiiktatásával. Az a dolgunk inkább, hogy a kiüresedett izmusok mellé adjuk a saját élményeinkből eredő pluszt, ezzel emlékeztessük az intézményt eredeti rendeltetésére.

Az osztrák származású pszichológus szerint a vallás és a spiritualitás egyaránt a hitből táplálkozik, a hit pedig nem más, mint az életbe vetett bizalom, és az ebből eredő életszeretet: az élet ugyanis tele van meglepetéssel – a meglepetés a legjobb szó Istenre, minden más csak korlátozná az értelmezést. Ha ezzel a bizalommal állunk be a világ vallásainak körtáncába, rájövünk: azok valójában nem haladnak különböző irányokba, zárta előadását a világhírű bencés szerzetes.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház