2013. március 20., 07:022013. március 20., 07:02
A szertartás előtt a pápa először a keleti egyházak pátriárkáival Szent Péter apostolnak a bazilika főoltára alatti sírjánál imádkozott. A Szent Péter-bazilikában csak a bíborosok álltak fehér miseruhában az oltár körül. A bazilikából a pápa és a bíborosok kivonultak a Szent Péter térre.
Itt a bazilikához vezető lépcsőn felállított szabadtéri oltárnál koncelebrálták a szentmisét. A mise kezdetén Jean-Louis Tauran protodiakónus bíboros a pápa vállára helyezte a palliumot, a bíborosi testületet vezető Angelo Sodano pedig felhúzta az ujjára a pápai halászgyűrűt. A pallium ugyanaz, amelyet még XVI. Benedek pápa viselt. A gyűrűt az 1963-ban megválasztott VI. Pál pápa számára készítették, de ő nem hordta. A misét a pápa az egyház 180 tagjával koncelebrálta: bíborosokkal, közöttük Erdő Péter esztergom-budapesti érsekkel, a pátriárkákkal, valamint José Rodríguez Carballo ferences legfőbb elöljáróval és Adolfo Nicolas jezsuita generálissal. Az oltár bal oldalán a keresztény egyházak küldöttségei foglaltak helyet, jobbra az állami delegációk. Az 1054-es nagy egyházszakadás óta először vett részt a pápa beiktatásán az ortodox keresztény hívők szimbolikus vezetője, I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárka. Ott volt a szertartáson a római főrabbi is. Az oltárral szembeni első sorokban a zsidó és muzulmán küldöttségek ültek.
A Szent Péter teret zsúfolásig megtöltő tömeg csendben imádkozva követte a misét. A tömeg órákkal a szertartás kezdete előtt megindult. A római metró fél hatos indulásakor már emberáradat várakozott az állomásokon, hogy eljusson a Szent Péter térhez közeli megállóba. A felszíni tömegközlekedést és az autós forgalmat a Vatikán környékén teljesen leállították, csak gyalogosan lehetett megközelíteni a pápai államot. „Ferenc pápa más, mint elődei, új egyházat képvisel!” – ismételték a rómaiak. Már reggel fél hétkor a Szent Péter tér megnyitása előtt sorokban álltak az olaszok és a külföldiek. Elsők között érkeztek meg a Szent Egyed közösség és a Comunione e Liberazione katolikus mozgalom tagjai. Több transzparenst látni lehetett a Szent Péter-bazilika előtt, egyik a jezsuitákat éltette, egy másik Ferenc pápát, olyan feliratokkal, mint „Ferenc veled vagyunk!”. Ferenc pápa a beiktatása előtt telefonon jelentkezett be a Buenos Aires-i Plaza de Mayo téren, ahol az ottani székesegyház előtt óriásvásznakon közvetítik majd egyenesben a misét. „Együtt haladjunk! Vigyázzunk egymásra! Az Úr jó, és mindig megbocsát! Ne féljetek!” – mondta II. János Pál beiktatási beszédének ismert mondatát idézve. Ferenc pápa arra kérte az argentinokat, hogy ne feledjék el „öreg püspöküket”. A pápa 8 óra 50 perckor hagyta el vatikáni szálláshelyét, a Szent Márta-házat, és nyitott terepjáróval körbejárta a Szent Péter teret. Ez volt az első alkalom, hogy az egyházfő beiktatása a hívők köszöntésével kezdődött.
A szentmisén az új katolikus egyházfő azt mondta: az egész teremtett világ, de különösen a szegények, elesettek őrzése Róma püspökének feladata; a pápának ezt az alázatos, hitben gazdag szolgálatot kell szem előtt tartania. Köszönetét fejezte ki, hogy első nyilvános szentmiséjét Szent József, Jézus nevelőapja ünnepén mutathatja be. Emlékeztetett arra, hogy elődje, XVI. Benedek pápa (Joseph Ratzinger) névnapja is e napon van, és kérte, hogy a hívek vegyék körül őt imádsággal, szeretettel. Köszöntötte a bíborosokat, a püspököket, a papokat, a diakónusokat, a szerzeteseket, az apácákat és minden világi hívőt. Külön megköszönte a keresztény egyházak, a zsidó és egyéb vallási közösségek képviselőinek jelenlétét. Üdvözölte a megjelent állam- és kormányfőket, a külföldi küldöttségeket és a diplomáciai testületet. Olasz nyelven elmondott beszédében arra az evangéliumi szakaszra utalt, amelyet ősi hagyomány szerint görögül, az evangélium eredeti nyelvén olvasott fel egy görög diakónus. Szent József feladata az volt – mondta –, hogy „kustos” (védelmező) legyen, védje, oltalmazza Máriát és Jézust. Ez kiterjed az egész egyházra, őrzi és védelmezi Krisztus misztikus testét, az egyházat, amelynek a Szent Szűz az előképe. Szent József alázattal, csendben, teljes hűséggel gyakorolta a rábízott feladatot, Mária és Jézus védelmezését akkor is, amikor nem értett meg mindent – hangsúlyozta a pápa. „Legyünk figyelemmel az egész teremtett világra, a környezetre és minden élőlényre, különösen az elesettekre, a szegényekre” – folytatta. A hatalom mindig szolgálat, a pápa szolgálata, hogy megőrizze Isten népét – mondta a katolikus egyházfő. Arra kérte a világ gazdasági és politikai vezetőit, hogy ők is legyenek a teremtett világ őrzői. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad félni a jóságtól és a gyengédségtől. Hozzátette: csak aki szeretettel és gyöngédséggel szolgál, az tud megőrizni. Hangsúlyozta, hogy a gyengédség nem a gyengeség, éppen ellenkezőleg, az erős lélek jele. „Csak aki szeretettel szolgál, az tud védelmezni” – hangsúlyozta péteri szolgálatának megkezdésekor elmondott szentbeszédében Ferenc pápa. A pápa ezt követően megáldotta a Szent Péter téren összegyűlt mintegy százezer embert, majd kíséretével fél tizenkettő körül visszavonult a Szent Péter-bazilikába, ahol fogadta a beiktatásán megjelent politikai vezetőket, köztük 31 államfőt – így Áder János magyar és Traian Băsescu román elnököt is – és 11 miniszterelnököt.
Ferenc pápa magyar nyelven köszönte meg Magyarország üdvözletét, amelyet Áder János államfő mondott az új egyházfőnek a beiktatási szertartást követő audiencián. A magyar köztárasági elnök üdvözletében jó egészséget és erőt kívánt Szent Péter szolgálatához Ferenc pápának Magyarország nevében, amire az új egyházfő az „Isten éltesse” szavakkal válaszolt magyar nyelven.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.