,,Férfinak és nőnek teremtette”

,,A férfiak gyakran ...” , „A nők gyakran ... ” – és sorolja mindenki a maga tulajdonságlistáját, férfiak a nőkről, nők a férfiakról és mindkét nem önmagáról. De vajon mennyire fedik egymást ezek a leírások? És ha nem fedik, akkor kinek a leírásához kell igazodnunk? Vagy Teremtőnkhöz kellene forduljunk, hogy kihámozzuk: milyennek is akart Ő minket, férfiakat és nőket, milyennek is kellene lennünk valójában? Ennek a témának a kibontására nyújtott lehetőséget a november 22–24. között zajló bibliás hétvége, melynek a székelyudvarhelyi Pió lelkigyakorlatos ház adott otthont.

2013. november 28., 15:092013. november 28., 15:09

Teremtőnk szava a Szentírás szava. A Katolikus Magyar Bibliatársulat immár 19 éve történt megalakulásától fogva hivatásának érzi az Ige terjesztését, fontosságának hangsúlyozását a ma embere számára is. Ha elmondhatjuk, hogy a mai társadalmi divatok gyökereinktől próbálnak megfosztani, és „homokra épített” házakat állítanak elénk követendő példaként, akkor a Bibliatársulat erős alapra mutat: a Szentírásra. Itt kaphatunk választ arra, hogy mitől vagyunk értékesek, vagy éppen arra, hogy mitől vagyunk értékes férfiak és nők.

Miután a bibliás hétvégén megosztottuk egymással, hogy milyennek látjuk mai társadalmunk férfi- és nőképét, a Szentíráshoz folyamodtunk, mivel hisszük: az örök Ige ma is üzenetet hordoz számunkra. Dávid és Góliát története alapján az igaz férfi tulajdonságait fürkésztük, Ábrahám, Sára és Hágár nyomán pedig a helyes és helytelen férfi és női kapcsolatokat. Mária személyét több életképe alapján bontottuk ki, és így szemléltük: hogyan kell a nőnek elfogadnia az Isten akaratát (szeplőtelen fogantatás), milyennek kell lennie a kapcsolataiban (Mária találkozása Erzsébettel, Kánai menyegző), a szenvedésben (Mária a kereszt alatt).

A körbejárt helyzetekben rögtön életünkre ismertünk, hiszen a történetek átvetülnek saját mindennapjainkba: a férfiaknak gyakran kell olyan döntést hozniuk, mely nagy hatással van családjuk és népük életére, nagy felelősséget ró rájuk – vajon ők ilyenkor kiben bíznak? Istenben, mint Dávid, vagy önerejükben, mint Góliát?; A nők sajátosságaikból kifolyólag hamarabb érzékelik a szükséghelyzeteket – segítő cselekedetet vált-e ki ez belőlük, mint Máriából a Kánai menyegző és Erzsébet fogantatásának esete? Férfiak és nők gyakran kerülnek bonyodalmas családi kapcsolatokba, mint Ábrahám, Sára és Hágár – tudunk-e ilyenkor bizalommal, nyitottsággal és megbocsátással fordulni egymáshoz?

Újabb tanulságokat rejtegetnek a férfiak és nők kapcsán Jézus gyógyítástörténetei. A vérfolyásos és a meggörnyedt asszonyok, illetve a béna és a süketnéma ember meggyógyításában Jézus mindig nagyon személyre szabottan gyógyít, és sosem csak a testet, hanem az egész személyt. A csoportokban feldolgozott történetek közül mindenki választhatott egyet, mely hozzá közelebb állt, és így ízlelgethettük hosszasan azt a lélekállapotot, melyet a fizikai betegség maga után von, vagy esetleg éppen megjelenít. A Szentírás eme olvasatához nem alapos teológiai tudás és elvonatkoztatási készség szükséges, hanem érző szív. Olvassuk tehát otthonaikban is nyitott szívvel, és annak hitével, hogy mindannyiunkhoz szól, ma is üzen.

Az Ige olvasása ugyanakkor közösségben is nagyon ajánlott, egymást tapasztalatai, és értelmezése mélyebb megértéshez vezethet. Megéltük ezt, midőn együtt dolgoztuk fel, fiatalok és felnőttek, férfiak és nők a különböző bibliai történeteket. Nézőpontunk és hozzáállásunk átértékelődött, amint tudatosítottuk, hogy a Szentírást férfiak írták (még a női nevű könyveit is, pl.: Eszter könyve), de értelmezésére, majd az apostolkodásra a nők is hivatottak, ahogyan azt Pál apostol Rómaiakhoz írt levele is alátámasztja. A nőknek igenis szerepük van az Egyházban, Istentől kapott talentumaikat a közösségben gyümölcsözővé tehetik: az érzékenységet, az együttérzést, a háttérből biztosított támaszt, az öröm megosztását, hirdetését.

A program megkoronázása a derék férfi és asszony dicsérete volt, melyet ugyancsak szentírási részekre alapozva fogalmaztunk meg. Az intő jel mellett ez örömfakasztó élmény is volt: megerősödött bennünk, hogy férfinak illetve nőnek lenni jó! A Krisztus király ünnepi közös szentmisénk emlékeztetett bennünket, hogy Isten országának örökösei vagyunk, királysága a miénk is.

A vidámságban és szeretetben töltött napok során együtt erősödtünk meg férfi és női mivoltunkban, ugyanakkor a másik nem elfogadásában és a másságában rejlő kincsek fölfedezésében. Ma már tudjuk, hogy ez a fajta kölcsönös tisztelet kölcsönös gazdagodást is jelent! Közösséggé formálódtunk, együtt elmélkedve, szeretet lakomát ülve, és együtt nevetve a szombati „Színes est”-en. Ami a legfontosabb, megértettük: a Szentírás életünk mozgatórugója, erőforrásunk és iránytűnk, úgy egyéni, mint közösségi  mivoltunkban.

A Katolikus Magyar Bibliatársulat mindenkit szeretettel vár gyermekeknek, fiataloknak, felnőtteknek fenntartott közösségeibe, hogy együtt jobban megérthessük és megélhessük Isten szavát, a Szentírást!

Ilyés Enikő

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház