A szegények segítésére buzdította a keresztényeket, és a javak igazságos elosztását sürgette Ferenc pápa első nagyböjti üzenetében, amelyet kedden mutattak be a Vatikánban.
2014. február 08., 12:222014. február 08., 12:22
A március 5-én kezdődő nagyböjti időszakra írt pápai üzenet szerint a hatalmat, luxust és a pénzt istenítő világban a nyomor nemcsak anyagi, hanem erkölcsi és lelki természetű is.
A tavaly márciusban megválasztott pápa programját idéző üzenetében ismételten a szegények, a társadalom peremére szorultak felkarolását sürgette.
Hangoztatta, hogy a keresztényeknek, vagyis az egyház egészének ki kell mozdulnia a világba, hogy lássa a mindent átható szegénységet.
Ez azonban önmagában nem elegendő, a keresztényeknek tenniük is kell azért, hogy a világban véget érjen az emberi méltóság megsértése, a diszkrimináció, a visszaélés, a nyomor meganynyi forrása.
A nagyböjti üzenet szerint háromféle nyomor létezik. Az anyagi nyomor emberhez méltatlan életfeltételeket teremt, megfosztja az embert alapvető jogaitól, nem biztosítja a legszükségesebbet, vagyis a táplálékot, vizet, az egészséges élethez elengedhetetlen feltételeket. Az anyagi nyomor elveszi a munkát, a fejlődés és kulturális növekedés lehetőségét. „Ezzel a nyomorral szemben az egyház felajánlja szolgálatát, hogy a rászorulók elébe menjen, és meggyógyítsa a sebeket, melyek eltorzítják az emberiség arcát\" – fogalmaz a pápai üzenet.
Ferenc pápa szerint a nagyböjt időszaka a megfelelő pillanat arra, hogy az emberek feltegyék a kérdést: „mitől tudunk megválni azért, hogy másokat segítsük, és gazdagítsuk saját szegénységünkkel.\" Szavai szerint az igazi szegénység fájdalmas. „Vagyonunktól megválni nem ér sokat. Nem bízom abban az alamizsnában, mely nem kerül semmibe és fájdalom nélküli\" – írta az egyházfő a gazdagság és a javak igazságos elosztását szorgalmazva.
Ferenc pápa az anyagi nyomor forrásaként említette meg a munkanélküliséget, amely szerinte magában hordozza az öngyilkosság veszélyét. „A nyomor nem esik egybe a szegénységgel. A nyomor bizalom, szolidaritás, remény nélküli szegénység\" – hangoztatta. A pápa szerint legalább ugyanilyen aggasztó az erkölcsi nyomor is, amely a szenvedély és a bűn rabszolgáivá tesz.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!