2011. november 04., 10:372011. november 04., 10:37
A közel 600 ezer lej értékű beavatkozás egyre sürgetőbbé vált, hiszen a templom boltozata az évek során egyre lennebb süllyedt, így egy földrengés következtében akár be is omolhat a tetőszerkezet. A régészeti feltárások, falkutatások már 2008 óta zajlanak az istenházában, azonban csak mostanra sikerült szert tenni az engedélyekre. A legsürgősebb munkák egyike a templom tetőszerkezetének megerősítése, illetve a boltív újjáépítése. Fülöp Otília Hargita megyei főépítész elmondta, vonórudakat fognak behelyezni, amivel megpróbálják megerősíteni a boltívet. „A templom a földrengéskor megrongálódott, és bár próbálták megerősíteni, az akkori technikai lehetőségek nem voltak megfelelőek. Most már annyira labilis lett a tetőszerkezet, hogy bármikor beomolhat” – fejtette ki a főépítész. A három szakaszban zajló munkának csupán az első részét teszi ki a tetőszerkezet és a boltív bebiztosítása, szükség van azonban a templom külső és belső felújítására, a vízelvezetés megoldására, illetve a bútorzat cseréjére is – mutatott rá Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere.
A templom restaurálása több szempontból is fontos, elsősorban a tarthatatlan és nem biztonságos körülmények miatt, másodsorban azonban azért, mert a közösség számára elengedhetetlen, hogy legyen egy hely, ahol találkozhatnak Istennel, ahol közösen imádkozhatnak. „A templomunk lényegesen fontos az egyházközségünk számára, hiszen itt nyerünk lelkierőt, ez az a forrás, ahol fel tudunk töltődni a mindennapjainkra. Ugyanakkor ez az a hely, ahol valóban tudjuk építeni a közösségeinket, mert minden alkalommal, amikor imádkozunk, részt veszünk a szentmiseáldozaton, nemcsak lelkileg, külsőleg is építjük az egyházközösséget” – véli Vakaria Béla, a település plébánosa. A felújítást a hívek is prioritásként kezelik, ami a körükben szervezett gyűjtésből is kitűnik.
A Hargita megyei önkormányzat műemlékvédelmi igazgatósága egyébként idén 70 százalékkal emelte meg a történelmi emlékhelyek megőrzésére szánt támogatások összegét, így ebben az évben 17 olyan történelmi műemléket támogatnak öszszesen 252 ezer lejjel, amely felújításra, javításra szorul. A projektek főként templomokra vonatkoznak, de pénzt szánnak az ugyanakkor magántulajdonban lévő, utolsóként működő lövétei ványoló felújítására, illetve a csíkszentmihályi vízimalom rendbetételére is.
A finanszírozás bejelentésekor Borboly Csaba megyei tanácselnök hangsúlyozta, a csíkszentmártoni műemlék templom, amellett hogy őseink ittlétét igazolja, hozzájárul a helyi közösség identitástudatához, sőt akár turisztikai úti céllá is válhat a megyébe, Alcsíkra látogatók számára, többek között azért is, mert a templomban található az az 1525-ben készült hársfa Mária-szobor is, amelyet ugyanabban a műhelyben faragtak, mint a csíksomlyói kegytemplom Szűz Mária-szobrát.
A csíkszentmártoni templom felújítása közel 600 ezer lejbe kerül, az első munkafázisra, a strukturális megerősítésre mintegy 200 ezer lejt kell költeniük, ehhez járul hozzá a megyei önkormányzat összesen 42 ezer lejjel. A munkálatokat már elkezdték, így várhatóan jövő évben már biztos alapokkal, stabil tetőszerkezettel fog rendelkezni az 1800-as évek elején épült templom.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.