2013. március 22., 07:172013. március 22., 07:17
A Vatikán honlapja hangsúlyozza, hogy Jorge Mario Bergogliónak még Buenos Aires érsekeként is szokása volt börtönben, kórházban vagy menhelyen bemutatni a Jézus és tanítványai utolsó vacsoráját idéző misét (coena Domini). A nagycsütörtöki misét Ferenc pápa elődei Rómában, a lateráni Szent János-bazilikában tartották, és idősebb paptársaiknak mosták meg a lábát. Ferenc az első, aki elítéltekhez megy a nagyhét egyik legjelentősebb szertartásán.
A pápa csütörtökön Adolfo Pérez Esquivelt, az 1980-ban béke-Nobel-díjat kapott argentin emberjogi aktivistát fogadta. Pérez Esquivel az olasz sajtóban védelmébe vette Bergoglio bíborost pápává választása után a diktatúra alatti szerepére vonatkozó vádakkal szemben. Hangsúlyozta, hogy Bergoglio „a katonai diktatúra áldozata volt, és nem a bűnrészese”. Szerdán a pápa a keresztény egyházak és más vallások küldöttségeit, közöttük I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárkát fogadta.
Utóbbi a keresztény egyházak nevében mondott beszédében a szegénységben való példamutatást nevezte Ferenc megkülönböztető jegyének. Hozzátette, hogy az egész világot sújtó gazdasági válságban olyan pásztorra van szükség, aki a szenvedőkkel törődik, és példát mutat abban, hogy „akinek több van, többet is adjon belőle másoknak”. Ferenc pápa „testvérének” nevezte, és átkarolta I. Bartolomaioszt. Válaszbeszédében a keresztény egyház egységének és az ökumenikus párbeszéd folytatásának jelentőségét hangsúlyozta. Külön szólt a zsidó és a muzulmán delegációk képviselőihez, a nem keresztény vallások iránti „barátságot és tiszteletet” hangoztatva.
Kiemelte, hogy a keresztényeket „rendkívüli lelki kötelék” köti a zsidósághoz, amellyel a II. vatikáni zsinat szellemében kívánja folytatni a „termékeny párbeszédet”, majd hosszasan kezet fogott Riccardo Di Segni római főrabbival. A pápa a vallások közös céljának nevezte, hogy az emberben felébresszék az „abszolútra való szomjat””. A pápa a delegációkkal való találkozás előtt négyszemközt tanácskozott a konstantinápolyi pátriárkával dolgozószobájában. I. Bartolomaiosz volt az első konstantinápolyi pátriárka, aki részt vett egy pápa beiktatásán. A program szerint a pápa Hilarion volokalamszki metropolitát is fogadta, aki a moszkvai patriárkátus képviseletében érkezett a Vatikánba.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.