2012. december 27., 21:202012. december 27., 21:20
Az egyházfő szenteste mondott beszéde szerint a mai ember az ajtaján kopogtató Istent sem engedi be, mivel az időt megtakarító modern technológia korában „semmire nem maradt időnk, és csak saját magunkat akarjuk, a kézzel foghatót, a tapasztalható boldogságot, a személyes sikert, önmagunkkal vagyunk eltelve, nincsen helyünk másokra, gyerekekre, szegényekre, idegenekre”. „Az igazság és jóság azonban létezik. Fegyverkezés, háború helyett a szenvedőket segítsük” – hangsúlyozta a pápa arra kérve Istent, világítsa meg azokat, akik azt hiszik, hogy Isten nevében gyakorolnak erőszakot, döbbenjenek rá az erőszak értelmetlenségére. XVI. Benedek hangsúlyozta, tévednek azok, akik szerint a monoteista vallások vezettek a háborúkhoz, ha ez igaz lenne, minden vallást el kellene törölni. A pápa békét sürgetett izraeliek és palesztinok között, Libanonban, Szíriában és Irakban. Reményét fejezte ki, hogy a közel-keleti keresztények megtarthatják otthonukat, és „keresztények és muzulmánok Isten békéjében építik meg országaikat”. A fényárban úszó, olaszokkal és külföldiekkel, laikusokkal és egyháziakkal teli Szent Péter-bazilikában XVI. Benedek harminc bíborossal koncelebrálta a szentmisét.
A 85 éves egyházfő a bazilika bejárata és az oltár közötti távolságot mobil pódiumon tette meg. A Betlehem és Róma közötti kapcsolat jelképeként a Szent Péter-bazilika oltáránál a betlehemi Születés templomában levő gyermek Jézus szobrának másolata állt. Tíz kisgyerek, négy olasz és két-két nigériai, kanadai és brazil virágot helyezett el az oltárnál. A szentmisén latinul, olaszul, spanyolul, angolul, németül imádkoztak. Az indonéz és arameus nyelven szóló ima a közel-keleti békét és a menekültek befogadását sürgette.
A szentmise után a Szent Péter téren hétfőn ünnepélyesen felavatott betlehem jászolában elhelyezték a gyermek Jézus szobrát. Az avatás után a pápa egy Betlehemből érkezett fáklyáról meggyújtotta a „béke világosságát” jelképező gyertyát a dolgozószobája ablakában. Az egyházfő nem beszélt a pápai palota harmadik emeletén lévő, a Szent Péter térre néző ablaknál, csak néhány pillanatig imádkozott a világ békéjéért, és az égő gyertyával a kezében keresztet vetett.
Békét sürgetett a pápa a Szent Péter téren mondott keddi karácsonyi beszédében is, majd 65 nyelven adta hírül Jézus megszületését, közöttük magyarul is. Az egyházfő békét sürgetett a „mélyen sebzett és megosztott Szíriában, ahol a harc nem kíméli a fegyvertelen ártatlanokat sem”. XVI. Benedek a menekültek és az otthontalanná vált szíriaiak segítésének megkönnyítését szorgalmazta, a vérontás végét, a konfliktus politikai megoldását. XVI. Benedek a Szent Péter-bazilika központi lodzsájáról békét sürgetett a Szentföldön is: bátorságra buzdította az izraelieket és a palesztinokat, hogy véget vessenek a „túl sok év óta tartó harcnak és megosztottságnak”, és a tárgyalás útjára lépjenek. Az egyházfő megemlítette a „mély átalakuláson keresztülmenő, új jövőt kereső” Észak-Afrikát. Kiemelte Egyiptomot, azt kérve az ország polgáraitól, hogy „az igazságot, a szabadságot és az emberi méltóságot tiszteletben tartó társadalmat építsenek”. A pápa a Kínai Népköztársaság „jelentős feladatra” kinevezett új vezetőihez is szólt, feladataik között említve a vallásokkal való együttműködést és ezek tiszteletben tartását. A pápa a béke viszszatértét szorgalmazta az afrikai Maliban és Nigériában, ahol „terrorista merényletek továbbra is áldozatokat követelnek”. Vigaszt kért a Kongói Demokratikus Köztársaság menekültjeinek, és békét Kenyában, ahol „merényletek sújtják a civil lakosságot és a vallási helyszíneket is”. XVI. Benedek a családjuktól és szülőföldjüktől megválni kényszerülő dél-amerikaiakról is szólt. A latin-amerikai politikai vezetőket elkötelezettségre szólította fel a fejlődésért és a bűnözés ellen.
Olaszul mondott beszéde után a pápa 65 nyelven adta hírül Jézus megszületését. Először olaszul, franciául, angolul, németül, spanyolul, majd a kontinensek különböző nyelvein, többek között arabul, héberül, kínaiul, arameus, szuahéli, hindi, maori nyelven és eszperantóul, legutoljára pedig latinul. Áldott karácsonyt – mondta a pápa magyarul is, a 12. helyen, a román után és a lengyel előtt. A pápa végül latinul urbi et orbi áldását adta Róma városára és a világra. XVI. Benedek szavait az olaszokkal és külföldiekkel megtelt Szent Péter téren levő tömeg hallgatta, valamint milliók a világ televízió- és rádiócsatornáin keresztül. December 25-ei Twitter-üzenetében XVI. Benedek arról emlékezett meg, hogy gyerekként mekkora öröm volt számára karácsony ünnepe.
A Közel-Kelet békéjéért, az izraeli-palesztin viszály megoldásáért imádkozott Fuád Tuál pátriárka, a Vatikán szentföldi képviselője a szentestei éjféli misén Betlehemben. „Csak a szentföldi igazság és béke állíthatja helyre az egyensúlyt és a stabilitást a térségben és a világon” – mondta a palesztin születésű pátriárka a zsúfolásig megtelt Szent Katalin-templomban, a Születés temploma ferences altemplomában. Az idén különös jelentősége volt ennek misének, mert Jézus születésének hagyomány szerinti helye június óta a világörökség részeként fogadja a turistákat és a keresztény zarándokokat. „Erről a szent helyről arra kérem a politikusokat és a jó szándékú embereket, hogy állhatatosan munkálkodjanak a békéért és a megbékélésért itt a Közel-Keleten és az egész világon” – mondta a latin pátriárka. A hívőket arra kérte, hogy imádkozzanak a polgárháború dúlta Szíriában élőkért, valamint az egyiptomiakért, „akik a nemzeti egyetértésért, a szabadságért és az egyenlőségért küzdenek”. Beszédében dicsérte az erőszakmentességért, a békéért és az igazságért küzdőket. A misét megelőzően szenteste a világ minden részéből érkező keresztény zarándokok, egyenruhás cserkészek Ciszjordániából és ünneplő helybeliek üdvözölték Tuált a Születés temploma előtti téren, miután hagyományos menete élén megérkezett Jeruzsálemből.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.