2011. november 18., 05:382011. november 18., 05:38
„Földrajzilag kicsiny, spirituálisan nagy jelentőségű az egyház számára” – mondta Beninről Federico Lombardi szentszéki szóvivő a pápa 22. külföldi és második afrikai útjáról tartott sajtótájékoztatón. XVI. Benedek 2009-ben Kamerunban és Angolában járt. November 18–20. között azért tér vissza az afrikai kontinensre, hogy aláírja és átadja a Vatikánban szintén 2009-ben rendezett afrikai püspöki szinódus utáni apostoli buzdítást. A latinul Africae munus (Afrika feladata) című, nyolcvanoldalas, olaszul, franciául, angolul és portugálul kiadott dokumentumot XVI. Benedek szombaton Beninben, Ouidah városában írja alá, és vasárnap Cotonouban adja át a kontinens 35 nemzeti püspöki konferenciája elnökeinek, illetve a kontinens regionális konferenciái hét képviselőjének. Az apostoli buzdítás témáit a pápa a látogatása során elhangzó beszédeiben fejti ki.
A helyszín azért a hétmilliós Benin, mert 150 évvel ezelőtt a misszionáriusok a nagy kontinens apró országának területéről indították el Nyugat-Afrika evangelizációját, közölte Lombardi. Hozzátette, hogy Beninbe utazva a pápa – akit a római kúria összes afrikai születésű bíborosa elkísér – bátorítást akar adni az afrikai kontinens egészének: „a létező problémák elhanyagolása nélkül jelezni kívánja, hogy Afrikának jövője van”. A pápai útnak azonban nem kizárólag vallási üzenete van. Az afrikai Kubaként emlegetett, Togo és Nigéria között geopolitikai kulcspozíciót elfoglaló Beninben „az egyház meghatározó módon tudott részt venni a marxizmus-leninizmusból a demokráciára való átállásban, ami a kilencvenes években a katolikus demokraták visszatéréséhez vezetett” – nyilatkozta a Benin és a Szentszék negyvenéves kapcsolatáról megjelent könyv római bemutatóján Giuseppe Bertello, Vatikánváros kormányzóságának elnöke, volt benini nuncius. Bertello a demokratikus átmenet meghatározó alakjára, Isidore de Souzára, Cotonou érsekére, a benini nemzeti konferencia elnökére emlékeztetett. Hasonló szerep jutott a Beninben született és itt eltemetett Bernardin Gantin bíborosnak, akinek sírját XVI. Benedek felkeresi.
2050-ben nem Európa, nem Latin-Amerika, hanem Afrika lesz a katolicizmus bástyája. 1900-ban alig tízmillió volt az afrikai katolikusok száma, 2015-re félmilliárdan lesznek – számolt a Famiglia Cristiana olasz katolikus hetilap.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.