Adományokból épül a csíkszeredai unitárius templom

Hátráltathatja a csíkszeredai unitárius templom építését az a tény, hogy megtörténhet, az egyházközségnek adót kell fizetnie az amerikai támogatások után. A csíkszeredai unitárius egyházközség 2004-ben látott hozzá egy új imaház építéséhez – számolt be lapunknak Solymosi Alpár, aki 2009 novembere óta látja el lelkipásztori teendőit Csíkszeredában.

Forró Gyöngyvér

2011. augusztus 19., 08:562011. augusztus 19., 08:56

2004 óta kisebb-nagyobb szünetekkel folyik a munka, amelyben fő partnerük az Amerikai Egyesült Államokban, Long Islanden található Shelter Rock-i testvérgyülekezet. A lelkipásztor kifejtette, az amerikai gyülekezet jelenleg is működtet egy Margaret Veatch nevű alapítványt – ez nevét egy 20. század elején élt hölgyről kapta, aki a férjétől örökölt kőolajmezőt ajánlotta fel a Shelter Rock-i gyülekezetnek. „Ez a terület jelentős bevételt jelent az egyháznak, amelyre rendszeresen pályázatot írnak ki, ennek keretében nyertünk mi is támogatást a templomépítéshez” – mutatott rá a csíkszeredai lelkipásztor.

Eddig két ízben küldött pénzt az amerikai gyülekezet: 2009-ben 100 ezer dollárt kaptak a csíkiak, amely öszszegből sikerült látványos eredményeket elérni, és idén is ugyanekkora támogatást kaptak, azonban egyelőre tisztázatlan a megpályázott összeg elköltésével járó áfa-visszaigénylési lehetőség kérdése. A lelkipásztor elmondta, amennyiben az Európai Unióhoz tartozó országtól kaptak volna támogatást, utólag visszaigényelhetnék a 24 százalékos áfát, azonban mivel az Egyesült Államok nem tagja az Uniónak, kérdéses, hogy mi fog történni azzal a mintegy 26 ezer dollárral, amit a 24 százalékos adó jelentene. „Az egyházközség nem áfafizető intézmény, nem bonyolít kereskedelmet, azonban amikor mi pénzt adunk ki, amivel kifizetjük a munkát vagy a különböző építkezéshez szükséges anyagokat, kifizetjük az áfa értékét is, így apránként kifolyik a pénz, ami a végén sokra rúg” – magyarázta a lelkész.

Solymosi Alpár leszögezte, egyelőre kérdéses a 24 százaléknyi összeg története, azonban hamarosan szeretne felkeresni egy gazdasági ügyekben jártas személyt, aki elláthatja szakmai tanácsokkal. „Fontos, hogy tisztán lássunk, így szeretnék konzultálni hozzáértő személyekkel, akik elláthatnak jogi tanácsokkal” – mondta a lelkész. Addig is folytatódik a munka, hiszen a gyülekezeti tagok lelkesen támogatják az építkezést, az egyházfenntartásra megszabott összeg mellett a templomépítésre szánt évi 100 lejes hozzájárulást is kifizetik, a mintegy 600 lelkes gyülekezettől idén 3500 eurót sikerült összegyűjteni a templomépítésre. „Az idei esztendőben sikerült úgy megszervezni a közösségi életet, hogy látványosan megnőtt a látogatottság, ami egy szórványgyülekezet életében szép teljesítmény” – mondta a lelkész, aki szerint a hívek nagy hányada szívesen támogatja egyházát és az új templom felépülését. Emellett Csíkszereda önkormányzata is különített el pénzösszegeket a templomépítésre, legutóbb 60 ezer lejjel támogatta azt, míg a Hargita Megyei Tanács 5400 lejjel járult hozzá az építkezéshez. „Annak örvendek, hogy egyre több embert sikerül megnyerni az ügynek, és nemcsak a kötelezőt teljesítik, hanem azon felül is tesznek” – ecsetelte Solymosi. Az eddigi befektetett összegek révén most tart félúton az építkezés, még mintegy 600 ezer lejre van szükség ahhoz, hogy befejezhessék.

A Tövissy Zsolt műépítész által tervezett templom különleges lesz, ahogy az építész fogalmazott: „ez lesz az unitáriusok barlangja”. A lelkész szerint a templom kissé rossz helyre épül, hiszen beszorul egy udvarba, így nem érvényesül. „Csak azok számára fog tudni élményt nyújtani, akik betérnek ide, akik kereső emberek, a szó szoros értelmében, akik a barlangokról, a katakombákban történő dolgokról is szeretnének tudni. Az őskeresztények idejében kényszerből bujkáltak, nem lehetett nyilvános a tevékenységük. Mi is kényszerből szorultunk az udvarba, de jó dolog lesz belőle” – ecsetelte. Hozzátette, a tetőszerkezet szintén különleges: „olyan, mintha a Jóisten kicsit a szélét felemelte volna, hogy benézhessen, mi történik alatta”. A templomot nem véletlenül, egy kútra építették, ebből is szeretnének értéket kovácsolni. „Nem készítettünk erre tervet, de szeretnénk, ha a kút megjelenítődne mint az élet vize, mint a folyamatosság jele” – hangsúlyozta a lelkész. A templom ablakaira különleges mintát terveztek, amely Egri István kolozsvári üvegművész révén most készül.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház