Egyre durvul az erőszak a romániai iskolákban – kongatta meg a vészharangot Renate Weber ombudsman, akinek gyereket felgyújtó diákokról is van tudomása.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Neamţ megyei szervezetének elnöke, Iulian Bulai hétfőn bejelentette, hogy vagy az alkotmánybíróságon támadják meg a választások összevonására vonatkozó döntést, vagy az ombudsmannál tesznek ellene feljelentést.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora, Ştefan Pălărie hétfőn bejelentette, hogy tájékoztatta az ombudsmant és a számvevőszéket a megyei tanfelügyelőségek, valamint az ARACIP felszámolása nyomán keletkezett „joghézagról'”.
Alkotmánybírósághoz fordult az ombudsman az oktatási törvény azon cikkelye miatt, amely kimondja, hogy az érdemösztöndíjakat minden osztályban a diákok legalább 30 százalékának kell odaítélni.
Őshonos szarvasmarha faj megmentésében vesz részt és egy tenyészcsapat létrehozását tervezi a Marosvásárhelyi Állatkert.
Dilemmát jelenthet a szarvasmarhatartó gazdák számára, hogy tej- vagy húshasznosítású tehenet tartsanak. Mindkettő mellett több érv szól, a szakember szerint azonban aki ebből szeretne megélni, nagyobb létszámú állatállományban gondolkozhat.
Szarvasmarha-lopás ügyében tizenkét helyszínen tart házkutatást a rendőrség Szeben, Brassó és Kovászna megyében. A gyanú szerint az elkövetők 21 szarvasmarhát loptak el és adtak tovább; a becsült kár közel harmincezer euró – közölte a rendőrség.
Az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz helyzetbe került a romániai tejtermelés. Haller Zoltán, a Román Tarka Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének vezetője a Krónikának elmondta, első lépésként a gyenge minőségű importtej leállítását sürgetik.
A legfelsőbb bíróság után az ombudsmani hivatal is alkotmánybíróságon támadta meg a büntető perrendtartás módosítását, amely értelmében a jövőben a SRI által végzett lehallgatások anyaga is felhasználható bizonyítékként a büntetőeljárások során.
Az Egyesült Államok világszerte több mint ötven embert és intézményt sújtott büntetőintézkedéssel oroszországi kapcsolatai miatt, többek között a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bankot (IIB) és Laszlóczki Imrét, az IIB magyar alelnökét.
A jelenlegi romániai törvények nem fedik le a munkahelyi zaklatás valamennyi formáját és nem biztosítanak hatékony jogi eszközöket a jelenség megelőzésére – derül ki a Nép Ügyvédje hivatalának szerdán ismertetett jelentéséből.
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van.
Alkotmányossági kifogást emelt az ombudsman azon rendelkezésekkel kapcsolatban, amelyek arra kötelezik a szerencsejáték-szervezőket, hogy elektronikus adatbázist vezessenek a helyiségekbe belépő személyek adatairól.
Jogosan bírságolta meg az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) három évvel ezelőtt Vladimir Tismăneanu román politológust, történészt, miután az rasszista felhangú bejegyzést osztott meg közösségi oldalán – mondta ki a legfelsőbb bíróság.
A román állam illetékes szerveinek összehangolt erőfeszítésére van szükség az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a megfelelő kezelést biztosító politikák előmozdítása érdekében.
2023. március 23-ig nyújthatják be kérelmeiket a 2022-es tevékenységre járó állami támogatásra azok az állattenyésztők, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai.
Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a romániai tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a bukaresti kormány.
Védelmébe vette a teheneket Petre Daea román mezőgazdasági miniszter, leszögezve: nem a szarvasmarha a „bolygó ellensége”, a légszennyezésért pedig az autók a felelősek, nem pedig az állatok.