A román kormánypártok, valamint az ellenzéki AUR képviselői egyaránt úgy vélik, hogy Románia esetében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) ítélete ellenére sem indokolt az azonos nemű személyek házasságának elismerése.
A külföldiek romániai jogállásáról szóló sürgősségi rendeletet kiegészítő jogszabálytervezet nem szabályozza az azonos neműek házasságának vagy bejegyzett élettársi kapcsolatának elismerését Románia területén.
Az Európai Unió demokratikus, nem pedig zsarnoki intézmény, így nem merül fel, hogy az azonos neműek úgynevezett házasságának elismerését kötelezővé tegye az unió egész területén – mutatott rá kedden a román ortodox egyház (BOR) szóvivője.
Elismerte a román alkotmánybíróság az azonos nemű párok jogát a „családi élethez”. A testület egy korábban hozott határozatának indoklásában fejtette ki álláspontját a homoszexuális párok jogairól, amelyet pénteken ismertetett a bukaresti sajtó.
A román hatóságok nem tagadhatják meg a szabad mozgás és tartózkodás jogát egy uniós polgár azonos nemű házastársától – közölte Valer Dorneanu, a román alkotmánybíróság elnöke, a taláros testület kétéves halogatás után szerdán meghozott döntését ismertetve.
Asztalos Csaba, a diszkriminációellenes tanács elnöke jogértelmező döntésként értékelte a Krónikának az Európai Unió bírósága ítéletét, amely egy román és egy amerikai állampolgárságú férfi Belgiumban kötött házassága kapcsán kimondta: a házastárs kifejezés nemileg semleg
Romániának el kell ismernie az azonos nemű személyek között külföldön kötött házasságot – mondta ki kedden kihirdetett ítéletében az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága egy román–amerikai pár ügyében.
Májusban tarthatják meg a család fogalmának meghatározásáról szóló népszavazást – jelentette be hétfőn Paul Stănescu miniszterelnök-helyettes. Közölte, a számítások szerint a legvalószínűbb az, hogy a referendum két hónap múlva esedékes.
Kétezer lejes pénzbírsággal sújtotta az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) Leon Dănăilă liberális (PNL) szenátort a homoszexuálisokról és a melegházasságról tett tavalyi kijelentései miatt.
A román társadalom túlnyomó többsége elutasítja mind az azonos neműek házasságát, mind az élettársi szerződések legalizálását – közölte a Koalíció a családért elnevezésű ernyőszervezet egy általa rendelt közvélemény-kutatás eredményeit ismertetve.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség belső népszavazásán eldőlt, hogy a párt tagjainak többsége nem akar olyan értelmű alkotmánymódosítást, miszerint család csakis egy férfi és egy nő házassága nyomán jöhet létre.
Németországban a szövetségi parlament (Bundestag) pénteken megszavazta a melegházasság bevezetését.
Száz romániai civil szervezet és magánszemély fogott össze, hogy megakadályozza a család alkotmányos meghatározásának módosítására vonatkozó, a melegházasság későbbi legalizálását ellehetetlenítő népszavazás kiírását – jelentették be a kezdeményezők szerdán Bukarestben.
Elfogadhatatlan, hogy az alkotmánymódosítás nem a hagyományos családot védi, hanem az azonos neműek házasságának ellehetetlenítését szolgálja – hívja fel a figyelmet a Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért (AGFI).
A „Normalitás menetének” nevezett megmozduláson a család védelmében, míg a „Diverzitás menetén” az LGBT közösség jogaiért vonultak fel szombaton Bukarestben.
Csoma Botond parlamenti képviselő nemmel szavazott a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó voksoláson. Az RMDSZ-es honatya a Krónikának elmondta: az ügyben nem alakult ki egységes álláspont a szövetségen belül.
Megszavazta a bukaresti képviselőház kedden azt az alkotmányt módosító javaslatot, amely „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározással létrehozott házasságaként” határozza meg a családot.