Fotó: Ccr.ro
A bukaresti alkotmánybíróság hétfőn úgy döntött, hogy nem ütközik alaptörvénybe az a jogszabály, amely lehetővé teszi a család alkotmányos meghatározásának módosítását, ennek értelmében pedig a család egy férfi és egy nő szabad elhatározásból kötött házásságán alapul.
2018. szeptember 17., 12:242018. szeptember 17., 12:24
2018. szeptember 17., 12:362018. szeptember 17., 12:36
Romániában állampolgári kezdeményezésre tartanak népszavazást október 7-én, melynek tétje, hogy az alkotmány egy férfi és egy nő önkéntes elhatározással létrehozott házasságaként határozza meg a családot, megakadályozva ezáltal, hogy törvényt hozzanak az azonos neműek házasságáról.
A felsőházi voksoláson a szükséges 91 helyett a szenátorok több mint háromnegyede – 107 törvényhozó – támogatta az indítványt, 13-an ellenezték, 7-en tartózkodtak.
A törvényjavaslat polgári kezdeményezésként – a szükséges félmillió helyett– több mint hárommillió támogató aláírással került 2016-ban a parlament elé, amelyeket a Koalíció a családért nevű, a történelmi egyházak támogatását élvező romániai ernyőszervezet gyűjtött össze.
Románia 2001-ben eltörölte a büntető törvénykönyvből (btk.) azt a cikket, amely öt évig terjedő börtönnel sújtotta a „nyilvánosság előtt mutatkozó, botrányt okozó” homoszexuális párokat. A 2011-ben elfogadott új polgári törvénykönyv (ptk.) azonban továbbra is tiltja az azonos neműek házasságát, nem ismeri el a román vagy más állampolgárok külföldön kötött házasságát, mint ahogy a külföldön kötött élettársi szerződéseket sem, függetlenül attól, hogy azok azonos vagy különböző neműek között jöttek-e létre.
A Koalíció a családért ernyőszervezet polgári kezdeményezése arra irányul, hogy alkotmányos rangra emelje a melegházasság (ptk.-ban már szereplő) tiltását.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Az USR első alelnöke azt mondta hétfőn, hogy a párttársai által végzett párhuzamos számlálás alapján az elnökválasztás első fordulóján leadott szavazatok újraszámolásának eredményeként Lasconi még nagyobb szavazatelőnyre tett szert
Az AEP elnöke azt mondta hétfőn, hogy ha a parlamenti mandátumok újraosztásakor a Fiatal Emberek Pártja eggyel több mandátumot szerezne, akkor azt a többi, parlamentbe jutott párt között fogják kisorsolni, mert a POT nem indított elég jelöltet.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
A parlamenti választások napján 343 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
Két, a Szociáldemokrata Pártével (PSD) szinte teljesen megegyező nevű párt is elindult a vasárnapi parlamenti választáson, és bár nem lépték át a küszöböt, fájdalmas veszteséget okoztak a szociáldemokratáknak.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
szóljon hozzá!