Kedvezően véleményezte hétfőn a parlament két háza együttes ülésén a Klaus Johannis államfő által a korrupció elleni küzdelem témájában meghirdetett referendumot.
2017. február 13., 17:052017. február 13., 17:05
2017. február 13., 19:132017. február 13., 19:13
A honatyák egyhangúlag szavazták meg a kezdeményezést, bár a kormányzó Szociáldemokata Párt (PSD) a vita során bírálta az államfő által felhozott indokokat. A parlament álláspontja egyébként csupán konzultatív.
Mint arról beszámoltunk, Johannis azt követően döntött a népszavazás kiírásáról, hogy a kormány bejelentette, módosítani kívánja a büntető törvénykönyv hivatali visszaélésre vonatkozó cikkelyeit, illetve – a börtönök túlzsúfoltságára hivatkozva – részleges közkegyelem meghirdetésére készül.
A közvélemény jelentős része szerint ennek a célja a korrupt politikusok megmentése az igazságszolgáltatástól, illeve az elítélt korruptak szabadlábra helyezése. Az államfő indoklása szerint azért hirdetett referendumot, hogy a polgárok véleményt nyilváníthassanak a témában. Mivel azonban a Btk. módosításának témájában nem lehet népszavazást tartani, a referendumon feltett kérdés várhatóan a korrupcióellenes harc folytatására vonatkozik majd.
Az ülésen egyébként Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke olyan nyilatkozatot akart szavazásra bocsátani, amelyben a parlament elítélte volna a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot (CSM), az ügyészségeket és az államfőt, amiért bírálták a kormány Btk.-módosítási terveit, és amelyben leszögezték volna, hogy a parlament a politikai hatalom letéteményese. Liviu Dragnea, a képviselőház és a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke ugyanakkor azt javasolta, hogy a nyilatkozatot egy következő ülésen bocsássák szavazásra.
Eközben a szenátus alkotmányügyi bizottsága jóváhagyta a Btk. módosítására vonatkozó, az utcai tiltakozások miatt hatálytalanított 13-as számú sürgősségi kormányrendelet elutasítását, valamint pozitívan véleményezte a rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 14-es számú rendeletet.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
szóljon hozzá!