Bár hétfőn kellett volna szavaznia a szenátusnak a sok vitát és bírálatot kiváltott részleges közkegyelmi törvénytervezetről, a felsőház ehelyett visszaküldte azt a jogi bizottságnak, amely a nap folyamán korábban bizonyos módosításokkal elfogadta azt.
2017. május 08., 17:152017. május 08., 17:15
2017. május 08., 17:162017. május 08., 17:16
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke közölte, azért küldték vissza, hogy a testület a kormány eredeti változatát fogadja el.
A közkegyelemről szóló tervezetet a kormány dolgozta ki, az indoklás szerint azzal a céllal, hogy csökkentse a börtönök túlzsúfoltságát. Az ellenzék és a közvélemény jelentős része ugyanakkor úgy véli, annak valódi célja az, hogy csökkentse a korrupció miatt elítélt kormánypárti politikusok és üzletemberek büntetését.
Mint ismeretes, a részleges közkegyelemről szóló törvény múlt héten ismét felborzolta a kedélyeket, miután a szenátus jogi bizottságban a PSD–ALDE kormánytöbbség megszavazta azokat a módosító javaslatokat, amelyek a korrupciós bűncselekmények elkövetőire is kiterjesztették volna a jogszabály hatályát.
A döntés országos felháborodást és tiltakozást váltott ki, ennek nyomán a jogi bizottságban ismét szavazásra bocsátották a törvény kiterjesztését a korrupciós bűncselekményekre. Ezúttal a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátorai tartózkodtak, így a testület elvetette az egy nappal korábban elfogadott módosításokat.
Előző napi döntését felülbírálva törölte a bukaresti szenátus jogi bizottsága csütörtökön a korrupciós bűncselekményeket a közkegyelmi tervezetből, miután előző este az ország több nagyvárosában ismét korrupcióellenes tüntetők vonultak az utcára.
Liviu Dragnea, a PSD elnöke hétfőn elégedetlenségének adott hangot, amiért a jogi bizottság szociáldemokrata elnöke, Șerban Nicolae egyáltalán napirendre tűzte a módosításokat, és közölte, az esetleges szankciókról a PSD elnökségének szerdai ülésén tárgyalnak majd. Dragnea azt is közölte, hogy azt szeretné, ha a jogszabályt az eredeti, a kormány által kidolgozott formában szavazná meg a parlament.
A mintegy ezer személyt érintő közkegyelmi törvénytervezet egyébként ismét utcára szólította az embereket: Bukarestben vasárnap késő délután néhány ezren tüntettek a jogszabály elfogadása ellen.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
szóljon hozzá!