Vincze Lóránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke pozitív fordulatként értékelte lapunknak az Európai Unió törvényszékének pénteki döntését, amellyel megsemmisítette az Európai Bizottságnak (EB) a kisebbségvédelem ügyében benyújtott, az európai sokszínűség megőrzését célzó Minority SafePack című polgári kezdeményezést elutasító határozatát.
2017. február 06., 13:122017. február 06., 13:12
2017. február 06., 13:132017. február 06., 13:13
„Ez a lehető legpozitívabb döntés. Mindeddig őszintén realista voltam az esélyeinket illetően, hiszen eddig minden polgári kezdeményezés fellebbezését elutasították, a mienk viszont nyert. Várjuk az indoklást és az ügyvédeink értelmezését. A regisztráció elutasítása az EB részéről jogtalan volt, ezt most az európai törvényszék mondja ki” – mutatott rá. Hozzátette, vélhetően az EB-nek újra meg kell vizsgálni, a beadványt és új döntést kell hozni a a regisztrációról, figyelembe véve a törvényszék ítéletét. „De természetesen az ítéletet meg lehet fellebbezni, és akkor halasztóvá válik a mostani ítélet” – mutatott rá.
Amint arról beszámoltunk, az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának törvényszéke helyt adott az Európai Bizottság ellen benyújtott keresetnek, mert a kisebbségvédelemmel foglalkozó javaslat nyilvántartásba vételének megtagadására vonatkozó uniós bizottsági indoklást elégtelennek találta. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke úgy értékelte, hogy az Európai Unió megértette: nem különleges bánásmódot kérnek az őshonos európai nemzeti közösségek, hanem annak elismerését, hogy teljes értékű tagjai a társadalomnak, Európának. „Bármilyen döntés is született volna a mai nap, nekünk tovább kell haladni azon az úton, amelyen (...) partnereinkkel elindultunk” – idézte az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunort.
A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság emlékeztetett: a pert a magyar kormány beavatkozása mellett sikerült megnyerni. Magyarország a FUEN oldalán, Románia és Szlovákia az Európai Bizottság oldalán avatkozott a perbe, álláspontja a Nemzetpolitikai Államtitkárság szakmai közreműködésével készült.
Az ügy előzménye, hogy 2013 júliusában egy polgári bizottság – amelynek mások mellett tagja Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke – Minority SafePack – one million signatures for diversity in Europe című európai polgári kezdeményezésre irányuló javaslatot nyújtott be az Európai Bizottsághoz. A kezdeményezés arra irányul, hogy felkérje az Európai Uniót a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmének javítására, valamint az Európai Unió kulturális és nyelvi sokszínűségének megerősítésére.
Az uniós bizottság 2013. szeptemberi határozatában elismerte, hogy a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása európai uniós értéknek minősül, az európai uniós intézményeknek tiszteletben kell tartaniuk a kulturális és nyelvi sokféleséget, és el kell kerülniük minden, a nemzeti kisebbséghez tartozáson alapuló hátrányos megkülönböztetést. A bizottság ugyanakkor megtagadta az európai polgári kezdeményezés bejegyzését, mert úgy ítélte meg, hogy az európai sokszínűség megőrzését célzó Minority SafePack nem tartozik jogalkotási hatáskörébe.
Az európai polgári kezdeményezés intézményét az Európai Unió Lisszaboni Szerződése hozta létre. Ennek értelmében az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia minden olyan kezdeményezést, amelyet az unió legalább hét országának legkevesebb egymillió polgára aláírásával támogat.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
A holland királyi légierő két F-16-os vadászgépe érkezett meg szerdán a feteşti-i európai pilótakiképző központba – közölte a román védelmi minisztérium.
Az oktatási minisztérium több javaslatot fogalmazott meg az iskolaépületekben kialakítandó szavazóhelyiségek előkészítéséről a megyei főtanfelügyelőkkel kedden szervezett videókonferencia nyomán.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldiek ezreit juttatta hamis adatok alapján román személyazonossági iratokhoz egy hivatalnokokból álló bűnszövetkezet, amelyre szerdán csaptak le a hatóságok Botoșani megyében.
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén jóváhagyta az „ingatlanmaffiát” kivizsgáló közös parlamenti bizottság létrehozását.
Szerdai együttes ülésén a képviselőház és a szenátus jóváhagyta az elnöki hivatal 2014-2024 közötti költekezéseit vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását.
Klaus Iohannis államfő szerdán tudomásul vette Adrian Veştea fejlesztési miniszter lemondását, és a pénzügyi tárca vezetőjét, Marcel Boloşt nevezte ki ügyvivő fejlesztési miniszternek – közölte az elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy olyan magángéppel utazott, amelyet a botrányba keveredett ingatlancég, a Nordis utazási cége bérelt – értesült a G4Media portál.
szóljon hozzá!