Fotó: Gov.ro
Alig kezdődött el a 2024-es választási szuperév, de a bukaresti kormánykoalíciót alkotó két párt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) máris egymás torkának esett.
2024. január 03., 13:282024. január 03., 13:28
A viszály abból fakadt, hogy Mihai Tudose, a kormány vezető erejét adó PSD európai parlamenti képviselője, volt miniszterelnök (képünkön) egy kedd esti interjúban meglehetősen negatív hangnemben beszélt Nicolae Ciucă PNL-elnökről, szintén korábbi miniszterelnökről.
Tudose szerint Ciucă – aki korábban a román hadsereg vezérkari főnöke volt, és nyugalmazott vezérezredesi minőségben lépett a politika mezejére – nem való politikusnak.
– jellemezte a koalíciüs partner vezetőkét Tudose, aki szerint Ciucă nem esélyes államfőjelölt, hiszen ha a PNL számára rosszul sülnek el az EP-választások, nem sokáig marad a párt élén.
A PSD-s politikus által adott jellemzés nem maradt válasz nélkül: Ionuț Stroe, a PNL szóvivője szerdán védelmébe vette főnökét, és úgy vélte, Tudose az, aki „más mozit néz”.
„Nem tudom, mi késztette Tudose urat arra, hogy az év elején politikai elemzővé váljon. Nicolae Ciucă egy szilárd, egész életre szóló karrierrel, katonai karrierrel, nyilvános, nemzetközi elismertséggel érkezett a politikába, ami valószínűleg néhány embert kicsit komplexusossá tesz. Vagy az ilyen helyzetekben kisebbnek érzik magukat miatta.
Ha Tudose úr egy másfajta politikát szeret, egy botrányokkal teli filmet, a Dragnea-korszak emlékeit, ha már a miniszterelnök-jelölésről van szó, biztos vagyok benne, hogy Románia nem akar többé egy ilyen filmben szerepelni. Valami mást akar 2024-ben” – mondta Ionuț Stroe
Nem ez az első alkalom, amikor a PNL és a PSD vezető politikusai a nyilvánosság előtt esnek egymásnak, maga Tudose is volt már szereplője hasonló incidensnek.
Mint ismert, 2024-ben négy választás is esedékes Romániában: európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti és államfőválasztást is rendeznek.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!