Fotó: Ccr.ro/Krónika
A Borbély László egykori környezetvédelmi miniszter elleni bűnvádi eljárás keretében hallgatták le hét évvel ezelőtt Petre Lăzăroiu jelenlegi alkotmánybírót. A taláros testület a Velencei Bizottsághoz fordul a tagja elleni vélelmezett nyomásgyakorlás miatt.
2018. június 18., 16:352018. június 18., 16:35
2018. június 18., 16:492018. június 18., 16:49
Háromszéki vadászház megvásárlása érdekében kérte Borbély László egykori környezetvédelmi miniszter közbenjárását a bukaresti alkotmánybíróság egyik tagja. Az elnöki hivatal részéről megnyilvánuló állítólagos nyomásgyakorlásra panaszkodó Petre Lăzăroiu vasárnap este az Antena 3 hírtelevíziónak elmondta, 2011-ben amolyan „mellékszereplőként” őt is lehallgatta az ügyészség, mégpedig a Borbély László akkori tárcavezető ellen zajló bűnvádi eljárás keretében.
A taláros testület tagja mindezt a műsorvezetők ama kérdésére árulta el, nem tart-e attól, hogy Laura Codruța Kövesi számára is bűnvádi dossziét „fabrikál”, miután az alkotmánybíróság olyan határozatot hozott, amely szerint az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetőjét le kell váltani tisztségéből.
„Borbélynak volt akkor egy problémája, én pedig felhívtam telefonon, mert vásárolni akartam egy vadászházat valahol Kovásznában. Mivel tudtam, hogy egy 2007-es kormányrendelet alapján értékesítésre kell bocsátani a hasznot nem hozó vadászházakat, felhívtam a minisztert, és megkértem: ha van, és lehetséges, bocsásson eladásra egy ilyen létesítményt. Így estem én a megfigyelések csapdájába, hiszen mindenkit lehallgatnak, aki egy lehallgatott személlyel beszélget” – jelentette ki az alkotmánybíró a hírcsatornának. Különben Lăzăroiu legfrissebb, tavaly júniusban közzétett vagyonnyilatkozata alapján az alkotmánybírónak számos ingó és ingatlan vagyona van (többek között bukaresti lakás, otopeni-i lakóház, mezőgazdasági területek, 125 ezer euró értékben műalkotások és ékszerek, köztük egy tízezer eurós aranyóra, illetve több mint 280 ezer lejes bankbetét), ám vadászházat nem birtokol.
A taláros testület tagja által emlegetett eljárás keretében Borbély Lászlót befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata meghamisításával gyanúsította a DNA, de az RMDSZ volt politikai alelnöke ellen nem indulhatott bűnvádi eljárás, mert a parlament két alkalommal is elutasította, hogy hozzájáruljon ehhez. A nagyváradi táblabíróság 2016-ban kihirdetett jogerős ítéletében aztán két és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte azt a két vállalkozót, akik a vád szerint 45 ezer euró értékű lakásfelújítással megvásárolták a volt környezetvédelmi miniszter befolyását, hogy cégeik közbeszerzési szerződésekhez jussanak. Ugyancsak két és fél év letöltendő börtönbüntetést kapott Szepessy Szabolcs, a tárcavezető volt tanácsadója, akit vesztegetésben való közvetítésben találtak vétkesnek. Borbély jelenleg államtanácsosként tevékenykedik a Viorica Dăncilă vezette kormányban, ahol a fenntartható fejlődési főosztályt irányítja.
Petre Lăzăroiu ugyanakkor azáltal adott hírt magáról az elmúlt napokban, hogy az államelnöki hivatal egyik munkatársa részéről történt állítólagos nyomásgyakorlásra panaszkodott. Az alkotmánybíró – akit 2008-ban neveztek ki két évre, majd 2010-ben kilenc évre – azt állítja: Simina Tănăsescu elnöki tanácsos egy magánbeszélgetésen felvetette a tisztségéből való visszahívását, miután egy civil szervezet szerint lejárt a mandátuma. Lăzăroiu az Antena 3-nak elmondta, a taláros testület a Velencei Bizottsághoz fordul az államelnöki tanácsossal folytatott megbeszélés ügyében. Az államelnöki hivatal cáfolta, hogy nyomásgyakorlás történt, a Cotroceni-palota szerint Tănăsescu szabadságon tartózkodott a találkozó idején.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!