Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió tagországaiban a bírákkal szembeni fegyelmi eljárások lefolytatására hatáskörrel rendelkező szervnek függetlennek és pártatlannak kell lennie – tájékoztatott egy, a romániai igazságszolgáltatás függetlenségét érintő ügyben hozott döntéséről az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön.
2023. május 11., 14:542023. május 11., 14:54
Az ügy előzménye, hogy egy, több büntetőügyben érintett fél fegyelmi panaszt nyújtott be az illetékes igazságügyi felügyelethez néhány eljáró bíró és ügyész ellen. Mivel valamennyi panaszának kivizsgálását további intézkedés nélkül megszüntették, panaszt nyújtott be a vezető felügyelő ellen, de ennek kivizsgálását szintén további intézkedés nélkül megszüntették.
Ezt követően a bukaresti ítélőtáblához fordult, hogy megtámadja a panaszok kivizsgálásának további intézkedés nélküli megszüntetését, egyebek között azzal érvelve, hogy a hatásköröknek a vezető felügyelő kezében való összpontosulása miatt nem lehet fegyelmi eljárást indítani.
Az uniós bíróság csütörtökön kihirdetett ítéletében arra emlékeztetett: noha az igazságszolgáltatás szervezetének kialakítása a tagállamok hatáskörébe tartozik, e hatáskör gyakorlása során tiszteletben kell tartani az uniós jogot. Eszerint a bírákra vonatkozó fegyelmi rendszernek biztosítania kell annak elkerülését, hogy e rendszereket a bírák tevékenysége feletti politikai ellenőrzés eszközeként használják fel - írták.
„Megállapítható, hogy a vezető felügyelő jogköreit megerősítették a román igazságszolgáltatás szervezetének reformjai során, amelyek célja vagy hatása a román bírák függetlenségét és pártatlanságát biztosító garanciáik csökkentése. Továbbá úgy tűnik, hogy a vezető felügyelő szorosan kapcsolódik a végrehajtó vagy a törvényhozó hatalomhoz” – fogalmaztak.
Mindezek ismeretében az uniós bíróság ítéletében azt írta: az alapügy tárgyát képező szabályozást „nem úgy alakították ki, hogy semmilyen kétséget ne keltsen” az igazságügyi felügyelet által az igazságszolgáltatási tevékenységre történő nyomásgyakorlás vagy a politikai ellenőrzés alkalmazását illetően.
Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.
Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.
Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.
Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.
Továbbra is kártalanítja a pénzügyminisztérium azokat, akik 1990 előtt egy új Dacia vásárlására szánt megtakarításaikat a CEC-nél helyezték letétbe, de az 1989 decemberi rendszerváltás után kezdődő „új időkben” nem kapták meg sem az autót, se a pénzt.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
szóljon hozzá!