Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió tagországaiban a bírákkal szembeni fegyelmi eljárások lefolytatására hatáskörrel rendelkező szervnek függetlennek és pártatlannak kell lennie – tájékoztatott egy, a romániai igazságszolgáltatás függetlenségét érintő ügyben hozott döntéséről az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön.
2023. május 11., 14:542023. május 11., 14:54
Az ügy előzménye, hogy egy, több büntetőügyben érintett fél fegyelmi panaszt nyújtott be az illetékes igazságügyi felügyelethez néhány eljáró bíró és ügyész ellen. Mivel valamennyi panaszának kivizsgálását további intézkedés nélkül megszüntették, panaszt nyújtott be a vezető felügyelő ellen, de ennek kivizsgálását szintén további intézkedés nélkül megszüntették.
Ezt követően a bukaresti ítélőtáblához fordult, hogy megtámadja a panaszok kivizsgálásának további intézkedés nélküli megszüntetését, egyebek között azzal érvelve, hogy a hatásköröknek a vezető felügyelő kezében való összpontosulása miatt nem lehet fegyelmi eljárást indítani.
Az uniós bíróság csütörtökön kihirdetett ítéletében arra emlékeztetett: noha az igazságszolgáltatás szervezetének kialakítása a tagállamok hatáskörébe tartozik, e hatáskör gyakorlása során tiszteletben kell tartani az uniós jogot. Eszerint a bírákra vonatkozó fegyelmi rendszernek biztosítania kell annak elkerülését, hogy e rendszereket a bírák tevékenysége feletti politikai ellenőrzés eszközeként használják fel - írták.
„Megállapítható, hogy a vezető felügyelő jogköreit megerősítették a román igazságszolgáltatás szervezetének reformjai során, amelyek célja vagy hatása a román bírák függetlenségét és pártatlanságát biztosító garanciáik csökkentése. Továbbá úgy tűnik, hogy a vezető felügyelő szorosan kapcsolódik a végrehajtó vagy a törvényhozó hatalomhoz” – fogalmaztak.
Mindezek ismeretében az uniós bíróság ítéletében azt írta: az alapügy tárgyát képező szabályozást „nem úgy alakították ki, hogy semmilyen kétséget ne keltsen” az igazságügyi felügyelet által az igazságszolgáltatási tevékenységre történő nyomásgyakorlás vagy a politikai ellenőrzés alkalmazását illetően.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
szóljon hozzá!