Fotó: román külügyminisztérium
Miközben a Nyugatnak nem volt következetes stratégiája a Fekete-tengerrel kapcsolatban, Oroszországnak mindig is volt egy agresszív és megtorló terve – jelentette ki csütörtökön Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter.
2023. április 13., 13:122023. április 13., 13:12
Kuleba online jelentkezett be a Krími Platform elnevezésű nemzetközi fórum keretében Bukarestben megszervezett, a fekete-tengeri térség biztonságáról szóló konferencián.
Beszédében rámutatott,
„Nincs semmi különbség Szimferopol és Donyeck, Luhanszk, Herszon vagy bármelyik más ukrán város között. Ukrajnának ismét teljessé kell válnia és azzá is fog válni” – szögezte le az Agerpres szerint.
Az ukrán külügyminiszter hozzátette, sokan úgy gondolták, hogy a 21. század a béke, a fejlődés és az együttműködés évszázada lesz. „Oroszország azonban sajnos az ellenkező irányt választotta, a gyarmati hódítások irányát” – tette hozzá.
A Fekete-tenger térségének meghatározó szerepe van abban, hogy Európa a béke helye legyen – mondta Kuleba, aki szerint
Az ukrán külügyi tárca vezetője kiemelte, a Fekete-tenger esete jól példázza, hogy „milyen gyors ütemben romolhat a helyzet, ha figyelmen kívül hagyjuk a fenyegetettségeket”.
Meglátása szerint a Krím orosz megszállása „fenyegetést jelent az egész világra”. Az ukrán miniszter beszélt arról is, hogy Oroszország „minden hibrid fegyverét” felhasználja a Moldovai Köztársaság destabilizálására. Hozzátette, országa nagyra értékeli Maia Sandu moldovai elnök hozzáállását, amelynek köszönhetően rendre visszaverik a hibrid támadásokat, és támogatásáról biztosította a Moldovai Köztársaságot.
„A világ valódi békét akar, nem pedig kibékülést. A valódi béke Ukrajna nemzetközileg elismert határainak helyreállítását jelenti” – mondta Dmitro Kuleba.
A rendezvény előtt felszólalva Bogdan Aurescu román külügyminiszter arról beszélt:
Aurescu szerint a Bukarestben megrendezett konferenciára harminc országból több mint 250 résztvevő érkezik, és vannak olyanok is, akik online csatlakoznak a rendezvényhez.
A konferencia megrendezésével Románia hangsúlyozza az Ukrajna iránti szolidaritását és támogatását, valamint azt a bizalmat is, amellyel Ukrajna viszonyul Romániához. A rendezvény célja az ukrajnai konfliktus tanulságainak feldolgozása, illetve az, hogy módozatokat találjanak a háború következményeinek elhárítására Ukrajnában, valamint a régió legsebezhetőbb országaiban, mint a Moldovai Köztársaság vagy Grúzia.
Hozzátette, olyan aktuális kérdések is terítékre kerülnek, mint a hajózás és a kereskedelem szabadsága, a régió energiaszállítási útvonalainak megkönnyítése, vagyis az, hogy „amint ez a háború Ukrajna győzelmével véget ér, amint azt mindannyian szeretnénk, a Fekete-tenger a béke és a jólét térségévé váljon”.
A három ország képviselői érintik a Dnyeszteren túli terület kérdését, és egy közös nyilatkozatot is elfogadnak, amelynek üzenete, hogy Ukrajna és a Moldovai Köztársaság biztonsága összefügg egymással, és hogy az Ukrajna és a Moldovai Köztársaság biztonságának megerősítésére irányuló támogatás közvetlenül hozzájárul Románia és a román állampolgárok biztonságának megerősítéséhez – tetteb hozzá a külügyminiszter.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!