Fotó: Rostás Szabolcs
Újabb változatban fogadta el szerdán a kétkamarás bukaresti parlament képviselőháza az energiavállalatok extraprofitadójáról szóló törvényt, kiterjesztve annak hatályát az OMV Petromra is.
2023. május 03., 16:362023. május 03., 16:36
2023. május 03., 16:422023. május 03., 16:42
Az osztrák többségi tulajdonban lévő vállalattól behajtandó szolidaritási hozzájárulás azonban így jóval kisebb lesz, mint azt a parlament korábban szerette volna. Ez már a jogszabály harmadik változata. Az extraprofitadót decemberben bevezető sürgősségi kormányrendeletet a parlament korábban úgy módosította, hogy
Romániában a nyerskőolaj-, földgáz-, szén- és finomítói ágazatban tevékenykedő vállalatoknak a 2022. és 2023. évi többletnyereségük után kell 60 százalékos „szolidaritási hozzájárulást” fizetniük. Az EU Tanácsának októberben elfogadott, a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti beavatkozásról szóló rendelete alapján bevezetett különadót a profit azon része után kell a fosszilis tüzelőanyag-ágazatnak befizetnie, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018-2021-es időszak éves átlagnyereségét.
A törvényhozók ezért megszabták, hogy a 75 százalékos küszöbérték elérésének ellenőrzése során annak a nyerskőolajnak a világpiaci értékét is figyelembe kell venni, amelyet az adott vállalat a cégcsoporton belül működő más üzletágainak adott tovább, például már feldolgozott üzemanyagként.
Harmadik nekifutásra a törvényhozók letettek arról, hogy kiterjesszék az extraprofitadót az OMV Petromra, helyette azokat a cégcsoportokat, amelyeknek olaj-kitermelő és -finomító ágazatuk is van (Romániában az OMV Petrom az egyedüli ilyen), tonnánként 350 lejes szolidaritási hozzájárulás befizetésére köteleznék.
lényegesen kevesebbet, mint amennyit a tavalyi többletnyereségre számított, a kormány által több mint egymilliárd euróra becsült – 60 százalékos extraprofitadó jelentett volna.
A jogszabályba egy másik módosítás is bekerült, amelynek a lap szerint egy másik romániai offshore földgázkitermelést végző cég, a Black Sea Oil and Gas (BSOG) a „címzettje”: a törvényhozók kivonták az extraprofitadó-törvény hatálya alól azokat a fosszilis tüzelőanyagot értékesítő cégeket, amelyek 2018 és 2021 között még nem termeltek. A Midia földgázmezőben többségi részesedéssel rendelkező BSOG tavaly nyáron indította el a kitermelést. Az államfő másodszor nem küldheti vissza megfontolásra a törvényt, de alkotmányossági kifogást emelhet ellene az alkotmánybíróságnál.
Visszaküldte az államfő csütörtökön a parlamentnek megfontolásra az extraprofitadót bevezető sürgősségi kormányrendelet elfogadásáról szóló törvényt – tájékoztatott az elnöki hivatal.
Kiterjesztette a bukaresti képviselőház azon energiavállalatok körét, amelyeket 60 százalékos extraprofitadó befizetésére köteleznek Romániában. Az OMV Petrom kőolajipari társaság szerint a módosítás alkotmányellenes..
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!