Fotó: Haáz Vince
Február 7-étől újabb 30 nappal meghosszabbítják a veszélyhelyzet Romániában – döntött csütörtökön az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU)
2022. február 03., 12:402022. február 03., 12:40
2022. február 03., 16:102022. február 03., 16:10
A testület határozata értelmében továbbra is kötelező marad a FPP2-típusú vagy egészségügyi maszk viselése zárt és nyílt nyilvános térben egyaránt – számolt be az Agerpres.
* az 5 éven aluliak;
* az irodahelyiségekben egyedül tartózkodó személyek;
* a televíziós műsorvezetők és meghívottaik a 3 méteres távolság betartásával;
* a felekezetek képviselői az egyházi szertartások alatt a személyek közötti 3 méteres távolság betartásával;
* a zárt és nyílt térben tartott eseményen felszólaló személyek a hallgatóságtól való 3 méteres távolság betartásával;
* a sporttevékenységet, nehéz fizikai munkát végző, illetve nehéz munkakörülmények között dolgozó személyek;
* a kognitív fogyatékossággal élő személyek.
A testület javaslata szerint a járványügyi szempontból kockázatos országokból érkező személyek továbbra is elkülöníthetők vagy karanténba helyezhetők a CNSU határozatában vagy miniszteri rendeletben rögzített szabályoknak megfelelően.
Ez érvényes a magánrendezvényekre (esküvők, keresztelők, ünnepi vacsorák és hasonlók), illetve a nyílt vagy zárt térben megtartott kulturális, tudományos, művészeti, sport- vagy szórakoztató jellegű összejövetelekre is.
A CNSU javaslata szerint a múzeumokban, könyvtárakban, könyvesboltokban, mozikban, film- és audiovizuális stúdiókban, előadó- és/vagy koncertintézményekben, népművészeti, művészeti és kézműves iskolákban csak a művelődési és az egészségügyi miniszter közös rendeletében meghatározott feltételek mellett végezhetők tevékenységek.
Továbbra is érvényben marad a CNSU javaslata szerint az előírás, miszerint vallásos tevékenységek – beleértve az istentiszteleteket és a közös imákat – a templomokban vagy azokon kívül csak az egészségügyi miniszter és a belügyminiszter közös rendeletében megállapított egészségvédelmi szabályok betartásával végezhetők.
A határozat szerint sport- és szabadidős tevékenységekben továbbra is legtöbb tíz olyan beoltott, a fertőzésen átesett vagy negatív teszteredményű személy vehet részt, akik nem egy háztartásban élnek.
A CNSU javaslata szerint a közintézmények, hatóságok és gazdasági egységek kötelesek továbbra is úgy megszervezni a tevékenységüket, hogy az egészségügyi miniszter és a belügyminiszter közös rendeletében meghatározott feltételek mellett biztosítsák a kötelező járványügyi szűrést és a kötelező kézfertőtlenítést a helyiségekbe való belépéskor mind a saját személyzetük, mind a látogatók számára.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
szóljon hozzá!