Képünk illusztráció
Fotó: Román határőrség
A román hatóságok 632 külföldi állampolgárt toloncoltak ki az országból az év első hat hónapjában – közölte kedden a román bevándorlási hivatal (IGI). Ezek közül 602 esetben az őrizetbe vett külföldit az országhatárig, másik 30 esetben pedig a származási országig kísérték a román hatóságok.
2023. július 25., 17:022023. július 25., 17:02
A kitoloncolás leggyakoribb oka a tiltott határátlépés, illetve az erre irányuló kísérlet, valamint a kiutasítási határozat be nem tartása volt.
A bevándorlási hivatal korábban közölte, hogy Romániától 5765 külföldi állampolgár kért menedékjogot az első fél évben, a legtöbben, 2099-en Bangladesből érkeztek. Az első hat hónapban 34 467 átmeneti védelemben részesített külföldinek megadták vagy meghosszabbították a tartózkodási engedélyét.
A menedékjog iránti kérelmet bármely külföldi állampolgár benyújthatja, aki Románia területén vagy valamelyik határátkelőhelyén tartózkodik. Egy személy attól a pillanattól kezdve minősül menedékkérőnek, amikor írásban vagy szóban jelzi az illetékes hatóságoknak, hogy a román állam védelmét kéri.
A román határrendészet csaknem naponta számol be olyan határsértésekről, amikor a Romániában menedékesként szabadon közlekedő, vagy az országba vendégmunkásként, munkavállalói vízummal érkezett távol-keleti migránsok illegálisan próbálják átlépni a román–magyar határt, hogy a schengeni övezetbe jutva Nyugat-Európába jussanak.
A határrendészet kedden 55 migráns elfogásáról számolt be, akik a Nagylak II – Csanádpalota határátkelőhelyen teherautókban elbújva, illetve a zöldhatáron próbáltak illegálisan Magyarországra jutni.
Tizenhét közel-keleti migránst fogtak el a román határrendészek hétfőn reggel Mehedinţi megyében.
Harminc egyiptomi és Srí Lanka-i migránst tartóztattak fel pénteken a román hatóságok a nagylaki autópálya-határátkelőnél – tájékoztatott a határrendészet aradi területi felügyelősége.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!