Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt évben 3 millió 578 ezer ukrán állampolgár lépett be Románia területére, vagyis átlagosan több mint tízezer naponta – derült ki a román határrendészet által pénteken közzétett mérlegből. Az érkezők közül 742 ezer volt kiskorú.
2023. február 24., 13:182023. február 24., 13:18
2023. február 24., 17:262023. február 24., 17:26
Az utóbbi 12 hónapban mintegy 5400 ukrán állampolgárt illegális határátlépés közben értek tetten: ők menedéket kértek a román államtól.
A bukaresti kormány korábbi közlése szerint Románia tavaly 103 773 tartózkodási engedélyt adott ki a háború elől menekülő, átmeneti védelemben részesülő, menedékesként elismert ukrán állampolgároknak, közülük 47 851 gyermeknek.
Több mint 158 millió lejjel egészítette ki szerdai ülésén a Ciucă-kabinet a belügyminisztérium idei költségvetését az ukrajnai menekültek ellátásának fedezésére.
A bevándorlási főfelügyelőség (IGI) kimutatásából ugyanakkor az derül ki, hogy a háború kezdetétől 4399 ukrán állampolgár kért menedékjogot Romániában. Közleményében az intézmény emlékeztetett arra, hogy a menekültek a kérelmük elbírálásáig – ha kívánják – az IGI központjaiban kaphatnak szállást, anyagi és orvosi segítséget, speciális pszichológiai és jogi tanácsadást, segítik őket az álláskeresésben, illetve a kulturális adaptációt elősegítő tevékenységeken vehetnek részt.
A főfelügyelőség tájékoztatása szerint jelenleg a menekültszállásaik telítettsége 39,3 százalékos. A múlt év március 18-tól 118 493 tartózkodási engedélyt adtak ki a háború elől menekülő, átmeneti védelemben részesülő, úgynevezett menedékesként elismert ukrán állampolgároknak.
A román határrendészet szerint a teherforgalom is csaknem kétszeresére emelkedett (86 százalékkal nőtt) az Ukrajnával, illetve több mint másfélszeresére (60 százalékkal nőtt) a Moldovával közös határátkelőkön. A legnagyobb, 157 százalékos forgalomnövekedést a Duna-deltában lévő Isaccea határátkelőnél, és a bukovinai Szeretvásáron (+105 százalék) tapasztalták, de a Magyarország felé vezető nagylaki határátkelőn is másfélszeresére emelkedett a háború kezdete óta az áthaladó teherautók száma.
Mint ismeretes, az elmúlt évben két közúti és két vasúti átkelőt nyílt meg az Ukrajnával közös határon.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!