Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt évben 3 millió 578 ezer ukrán állampolgár lépett be Románia területére, vagyis átlagosan több mint tízezer naponta – derült ki a román határrendészet által pénteken közzétett mérlegből. Az érkezők közül 742 ezer volt kiskorú.
2023. február 24., 13:182023. február 24., 13:18
2023. február 24., 17:262023. február 24., 17:26
Az utóbbi 12 hónapban mintegy 5400 ukrán állampolgárt illegális határátlépés közben értek tetten: ők menedéket kértek a román államtól.
A bukaresti kormány korábbi közlése szerint Románia tavaly 103 773 tartózkodási engedélyt adott ki a háború elől menekülő, átmeneti védelemben részesülő, menedékesként elismert ukrán állampolgároknak, közülük 47 851 gyermeknek.
Több mint 158 millió lejjel egészítette ki szerdai ülésén a Ciucă-kabinet a belügyminisztérium idei költségvetését az ukrajnai menekültek ellátásának fedezésére.
A bevándorlási főfelügyelőség (IGI) kimutatásából ugyanakkor az derül ki, hogy a háború kezdetétől 4399 ukrán állampolgár kért menedékjogot Romániában. Közleményében az intézmény emlékeztetett arra, hogy a menekültek a kérelmük elbírálásáig – ha kívánják – az IGI központjaiban kaphatnak szállást, anyagi és orvosi segítséget, speciális pszichológiai és jogi tanácsadást, segítik őket az álláskeresésben, illetve a kulturális adaptációt elősegítő tevékenységeken vehetnek részt.
A főfelügyelőség tájékoztatása szerint jelenleg a menekültszállásaik telítettsége 39,3 százalékos. A múlt év március 18-tól 118 493 tartózkodási engedélyt adtak ki a háború elől menekülő, átmeneti védelemben részesülő, úgynevezett menedékesként elismert ukrán állampolgároknak.
A román határrendészet szerint a teherforgalom is csaknem kétszeresére emelkedett (86 százalékkal nőtt) az Ukrajnával, illetve több mint másfélszeresére (60 százalékkal nőtt) a Moldovával közös határátkelőkön. A legnagyobb, 157 százalékos forgalomnövekedést a Duna-deltában lévő Isaccea határátkelőnél, és a bukovinai Szeretvásáron (+105 százalék) tapasztalták, de a Magyarország felé vezető nagylaki határátkelőn is másfélszeresére emelkedett a háború kezdete óta az áthaladó teherautók száma.
Mint ismeretes, az elmúlt évben két közúti és két vasúti átkelőt nyílt meg az Ukrajnával közös határon.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
szóljon hozzá!