Az elmúlt években megugrott a kedvezményes honosítást kérő orosz állampolgárok száma
Fotó: Facebook/ Ambasada Rusiei in România
A román főügyészség vizsgálja, hogy miként szerezhetett kedvezményesen román állampolgárságot több ezer orosz és ukrán polgár.
2020. január 23., 14:292020. január 23., 14:29
2020. január 23., 16:302020. január 23., 16:30
Az ügyészségi vizsgálat azt követően indult, hogy a román igazságügy-minisztérium ellenőrző testülete tavaly ősszel átvilágította az Országos Állampolgársági Hatóságot (ANC) és súlyos rendellenességeket állapított meg. Az Ana Birchall korábbi miniszter által elrendelt ellenőrzés konklúzióit a Vice.com portál ismertette szerdán.
Legtöbben Ukrajna és a Moldovai Köztársaság állampolgárai, de vannak közöttük orosz, fehérorosz, georgiai, török és izraeli állampolgárok is.
A portál leírása szerint feltűnővé vált, hogy az elmúlt években megugrott a kedvezményes honosítást kérő orosz állampolgárok száma. Míg 2015-ben 950, egy évvel később pedig 1096 orosz állampolgár kérte romániai honosítását, 2017-ben 1703-ra, 2018-ban pedig 3501-re emelkedett a számuk, és a múlt év első felében már elérte a 3150-et. Az ellenőrző testület megállapította: a növekedés annak következménye, hogy
Az orosz igénylők ugyan általában szüleikkel együtt Oroszországban születtek, egy olyan archív iratot is mellékelnek a kéréshez, amelyik látszólag azt tanúsítja, hogy az egyik nagyszülőjük vagy dédszülőjük olyan településről származik, amelyik 1940 előtt Romániához tartozott. A kétes hitelességű iratok elsősorban az ukrajnai Csernovic vagy Budzsák régióból származnak. Az ellenőrző testület megállapította, hogy az állampolgársági kérelmeket elbíráló 16 tagú jogászbizottság egyes tagjai – amikor ilyen iratokkal találkoztak – általában az érintett országok hatóságaihoz fordultak, és további iratokat kértek.
A bizottság – azóta leváltott – vezetője, a korrupciós ügyek miatt már korábban is vizsgált Emilia Gina Tache azonban ilyen esetekben elvette az ügyeket a munkájukat lelkiismeretesen végző hivatalnokoktól, és olyanoknak osztotta ki, akik pótlólagos ellenőrzés nélkül jóváhagyták a kérelmeket.
Az ellenőrző testület azt is megállapította, hogy az állampolgársági hivatalban a hivatal honlapján is hirdetett internetes időpontkérés mellett egy párhuzamos ügyintézési vonalat is kialakítottak, amelyen keresztül elsősorban a bennfentes ügyvédek által képviselt honosítási kéréseket intézték.
A Vice.com portál felidézte, hogy a kedvezményes honosítást igénylőknek – akiknek elviekben kellene tudniuk románul – elégséges elmondani az állampolgársági eskü egyetlen mondatát, és ezzel bizonyítják a román nyelvtudásukat. A portál szerint biztonsági kockázatot jelent Románia számára, hogy alapos ellenőrzés nélkül szerezhetnek román állampolgárságot olyanok is, akik nem lennének jogosultak rá.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!