Péntektől Románia szigorítja a határellenőrzést valamennyi határátkelőjén az EU tavaly elfogadott, most életbe lépő új schengeni határellenőrzési kódexe alapján, ami a húsvéti forgalomnövekedés körülményei között nagyobb várakozási időt eredményezhet a határátlépésnél – közölte vasárnap a román határrendészet.
2017. április 02., 14:542017. április 02., 14:54
A rendelet értelmében az unióban szabad mozgási joggal rendelkező polgárok úti okmányait is ellenőrizni kell mind belépéskor, mind kilépéskor, és összevetni a Schengeni Információs Rendszerrel (SIS), illetve az Interpol lopott vagy elveszett dokumentumainak adatbázisával (SLTD), hogy a hatóságok meggyőződjenek arról, az illető nem jelent biztonsági kockázatot, közrendvédelmi, vagy közegészségügyi kockázatot az EU-ban. A szigorítás nemcsak az unió külső határaira vonatkozik, hanem minden olyan belső határra, ahol a tagállamok még nem állapodtak meg a határellenőrzés megszüntetéséről.
A kommüniké szerint a román határrendészet minden tőle telhetőt megtett, hogy csökkentse a várakozási időt és az ellenőrzés gördülékeny legyen, de arra figyelmeztet: a magyar és a bolgár határon az uniós partnerszervekkel közösen kell végezniük az ellenőrzést, így a közös határátkelőkön nem nyithatnak meg több ellenőrzőpontot, mint amennyihez a magyar, illetve bolgár fél is határrendészeket mozgósít.
A közlemény szerint a 2001–2002-es időszakhoz képest az utasforgalom 280, a teherforgalom pedig 300 százalékkal nőtt Románia közúti határátkelőin. A román határrendészet arra kéri az utazókat, hogy a www.politiadefrontiera.ro honlapon elérhető mobilalkalmazás segítségével idejében tájékozódjanak a határátkelőkön tapasztalható várakozási időről, és válasszanak kevésbé zsúfolt átkelőt.
Jelenleg átlagosan két percet vesz igénybe egy-egy utas ellenőrzése, és 10-15 percet egy-egy kamion átvizsgálása, amihez még hozzáadódik a vámügyi, közútkezelő, állategészségügyi és növényvédelmi ellenőrzések ideje, így az unió külső határain naponta átlagosan 200 kamion halad át egy-egy határállomáson. Összehasonlításképpen a vámellenőrzés nélküli belső határokon napi ezer kamiont tudnak leellenőrizni egy-egy átkelőnél a román hatóságok – derül ki a határrendészet közleményéből.
A Központi Választási Iroda (BEC) szombat esti tájékoztatása szerint nem zárult le valamennyi megyei választási irodában az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálása.
Élénk érdeklődést váltott ki bukaresti politikusok, elemzők körében Orbán Viktor miniszterelnök értékelése, miszerint a romániai államfőválasztás első fordulója „laboratóriumként” szolgált a modern technológia találkozására a választókkal.
Megélénkülő szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 19 déli megyéjére és a fővárosra.
A parlamenti választások kampányának elejétől szombat reggelig 124 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés.
Szombaton reggel 7 órakor véget ér a parlamenti választások kampánya.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke pénteken felkérte az állam intézményeit, hogy „ne tegyék tönkre a romániai demokráciát”, és vegyék figyelembe az állampolgárok véleményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteki nyilatkozatával megerősítette, hogy akkor is visszalép az elnökjelöltségtől, ha a szavazatok újraszámolása nyomán a rá adott voksok száma nagyobb lesz, mint az Elena Lasconira adott voksoké.
December 2-án, hétfőn, a parlamenti választások másnapján határoz a bukaresti alkotmánybíróság az államelnöki megmérettetés tárgyában – derül ki a taláros testület pénteki ülését követően.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közleményben figyelmeztet pénteken, hogy az államelnök-választás második fordulójának választási kampánya nem kezdődik meg pénteken, november 29-én.
A Román Posta hétfőn elkezdi a decemberi nyugdíjak folyósítását – közölte pénteken az állami vállalat.