Iohannis szerint 105 évvel a nagy román egyesülés után a megvalósításokra kell koncentrálni
Fotó: Presidency.ro
Romániában még sok a tennivaló, és a fel kell gyorsítani a sokáig halogatott változásokat – jelentette ki Klaus Iohannis államfő pénteken, a román nemzeti ünnep alkalmából adott fogadáson.
2023. december 01., 16:422023. december 01., 16:42
2023. december 01., 16:472023. december 01., 16:47
Az államelnök szerint a beruházások támogatása, az intézmények kapacitásának megerősítése, hogy megfelelően szolgálják a polgárok érdekeit, az infrastruktúra fejlesztése, az egészségügyi szolgáltatások megerősítése, a közigazgatás korszerűsítése olyan célok, amelyeken elkezdtek dolgozni a román hatóságok, de még nem tart ott az ország, ahol szeretne. Iohannis elmondta, az elmúlt években számos nagy projekt indult el, többek között az energia területén: lefektették a zöld technológiák alkalmazásának alapjait, hogy jelentősen csökkentsék az importált gáztól való függőséget, ami a jelenlegi geopolitikai helyzetben létfontosságú.
„Mindezeket folytatni kell” – nyomatékosította Iohannis a Cotroceni-palotában mondott beszédében. Az államfő felhívta a figyelmet, hogy 2024 döntő jelentőségű év lesz Románia jövőjét tekintve, ugyanis egy év alatt európai parlamenti, helyhatósági, parlamenti és államfő-választásokat is tartanak. „A választási eredmények szabják majd meg Románia irányát a következő évekre” – hangsúlyozta.
Iohannis azt mondta, harmincöt évvel az 1989-es decemberi forradalom után jó alkalom a demokratikus érettség gyakorlására a választásokon való részvétel. Emlékeztetett, hogy a szabadsághoz és demokráciához nemzedékek áldozatán keresztül vezetett az út, nekik köszönhetjük most a választáshoz való alapvető jogunkat, amely az egyetlen demokratikus eszköze annak, hogy beleszólásunk legyen az ország jövőjébe.
„Ezért a mi felelősségünk, hogy megvédjük nemzetünk jövőjét, ugyanakkor ébernek kell maradnunk a szélsőséges áramlatokkal szemben, amelyek, ha nem vagyunk résen, valódi veszélyt jelenthetnek társadalmunk alapelveire és értékrendünkre” – figyelmeztetett az államfő.
Iohannis egyébként a december elsejei fogadásra nem hívta meg az ellenzéki pártok – a Mentsétek meg Romániát (USR), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), valamint az RMDSZ – vezetőit. Elődei közül Emil Constantinescu vett részt a ceremónián, Ion Iliescu és Traian Băsescu távol maradt.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
szóljon hozzá!