Választást akar. George Simion szerint nem új elnökválasztást kell rendezni, hanem meg kell tartani a törölt második fordulót
Fotó: Videófelvétel
Klaus Iohannis lemondása és az elnökválasztás második fordulójának megrendezése Călin Georgescu és Elena Lasconi személyében - ezek a fő követelései annak a tüntetésnek, amelyet a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szervezett vasárnap Bukarestben – jelentette be George Simion pártelnök a tüntetés kezdete előtti sajtónyilatkozatában.
2025. január 12., 12:292025. január 12., 12:29
2025. január 12., 12:372025. január 12., 12:37
„Szabad választásokat követelünk, a második forduló megrendezését, a demokrácia tiszteletben tartását. Normális Romániát, művelt Romániát ígértek nekünk. Egy normális Romániában a mai nap végén a Cotroceni-palota törvénytelen lakója, Klaus Iohannis bejelenti a lemondását. Ez az a kimenetel, ami a mai hatalmas tüntetés után normális lenne” – mondta az AUR elnöke.
„A tüntetések addig folytatódnak, amíg a demonstráció minden követelése teljesül. Jövő héten Bukarestben nagyszabású tüntetéseket szerveznek a szociális partnerek és a szakszervezetek. Jövő szombaton 14 órakor minden megyében tömeges tüntetések lesznek a prefektúrák előtt, a fejedelemségek egyesülésének napján (január 24-én – szerk. megj.) pedig Iaşi-ban és Focșani-ban több tízezer ember lesz az utcán. A tüntetések akkor fognak véget érni, amikor teljesítik a jogos követeléseinket.
– szögezte le Simion, aki szerint a tüntetők egyúttal a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket tartalmazó salátarendelet visszavonását is követelik.
Legalább 30 ezer résztvevőt vár a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a vasárnapra meghirdetett bukaresti „demokráciatüntetésre”.
A tüntetés résztvevői egyébként már déltájt elkezdtek gyülekezni, sokan román zászlókát lobogtatnak, egyeseknél vuvuzela is van, néhányan pedig román népviseletbe öltöztek.
A tüntetés az Egyetem téren kezdődik, majd a tömeg átvonul a kormánypalotához, onnan pedig az államfői rezidenciához. Simion szerint több mint 30 nyugat-európai helyszínen tartanak szolidaritási tüntetéseket az ott élő románok.
Mint arról beszámoltunk, december 31-én Cristina Ardeleanu, a bukaresti ítélőtábla bírája alaptalannak minősítve elutasította Călin Georgescu kérését az elnökválasztás második fordulójának kiírására. A döntés nem jogerős, a legfelsőbb bíróságnál lehet fellebbezni ellene.
Az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
Georgescu egyébként péntek délelőttre az alkotmánybíróság elé hívta híveit, hogy nyomást gyakoroljanak a taláros testületre, miközben ügyvédi csapata beadványt készül benyújtani az elnökválasztás érvénytelenítését kimondó határozat érvénytelenítése érdekében.
Maga Georgescu azonban csütörtökön egy frankfurti járattal külföldre utazott, saját állítása szerint azért, hogy ügyvédeivel együtt „a legmagasabb szintű európai fórumokon” nyújtson be panaszt az alkotmánybíróság ítélete ellen.
Mint arról beszámoltunk, Georgescu az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az ügyben.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!