Maguknak indítottak érettségi felkészítő platformot a diákok
Fotó: Haáz Vince
A diákok megelégelték, hogy a román államra várjanak, amíg az oktatási törvényben előírt kötelezettségét teljesíti: önkéntes munkával hoztak létre maguknak az érettségire és a nyolcadikos országos felmérőre felkészítő digitális platformot.
2021. április 20., 15:172021. április 20., 15:17
A romániai diákok országos tanácsát (CNE) a Bukaresti Műszaki Egyetem számítástechnikai karának hallgatói és több önkéntes középiskolai tanár segítette a honlap kialakításában, amelyre a beüzemelésétől eltelt kevesebb mint egy hét alatt több mint háromezer felhasználó jelentkezett be.
A tanagyag elsajátítása és gyakorlása során a felhasználók nyomon követhetik előmenetelüket saját korábbi teljesítményükhöz viszonyítva, ugyanakkor összevethetik teljesítményüket a többi felhasználó eredményével is.
Romániában már a tíz éve hatályos oktatási kerettörvény is előírta az online oktatást támogató virtuális diákkönyvtár létrehozását, de a nagy késéssel, tavaly elindított EduOnline portál vizsgafelkészítőként nem használható, a nyitóoldalon pedig arra figyelmeztetik a felhasználót, hogy a leckéket több mint tíz éve dolgozták ki, megjelenítésükhöz pedig a tavaly óta már nem támogatott – Flash lejátszó telepítése szükséges.
Miután a világjárvány, az óralátogatás többszöri felfüggesztése, és az oktatás internetre költöztetése amúgy is nehéz helyzetbe hozta a diákokat, a CNE úgy értékelte, hogy a végzősöknek nincs már idejük kivárni, amíg az állam hoz létre online vizsgafelkészítő platformot. A diáktanács Facebook-oldalán közzétett felhívásra 90 önkéntes jelentkezett: közülük választották ki azt a 25 tagú csoportot, amely kialakította a honlapot.
A tartalmat ellenőrző tanárok nem feltétlenül az „elit iskolákból” kerültek ki, de valamennyien tapasztalt és nagyon segítőkész pedagógusok – mutatott rá Rareș Voicu, a CNE elnöke, aki maga is érettségi előtt áll. A honlapot hamarosan intelligencia- és készségfelmérő tesztekkel, a pályaválasztást segítő önismereti alkalmazásokkal bővítik. Akik már tudják, hol szeretnének továbbtanulni, azoknak a projektet segítő egyetemisták által létrehozott, a „Vreau la Poli” – Műegyetemre akarok menni, illetve a „Vreau la Medicina” – Orvosira akarok menni néven indult vizsgafelkészítő honlapokat ajánlotta figyelmükbe a CNE elnöke.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
Az eMAG több mint 420 ezer kedvezményes, tavalyinál is olcsóbb terméket és új technológiákat ajánl az új iskolai évben a romániai gyerekeknek.
A gyerekek nevelésében a szülőknek és a tanároknak központi szerepe van. Az ország több mint 90 after school központjában 4300 diák alkotja azt a közösséget, amelyet a „Fundația Nouă ne pasă” Alapítvány hozott létre és amelyet az eMAG-kliensek támogatnak.
Erdély-szerte pedagógusfórumokat szervez az RMDSZ ebben az időszakban A közösségért kormányzunk – országos konzultáció részeként. Ezeknek a találkozóknak a céljáról, tervekről és az oktatási eredményekről kérdeztük Szabó Ödön parlamenti képviselőt.
A test és a szellem közötti harmónia kialakítása talán a legnagyobb kihívás a mai ember számára – fejtette ki a Krónika megkeresésére Matei Linda kolozsvári testneveléstanár, akit a gyerekek mozgásra való neveléséről kérdeztünk.
A jól ismert problémával lépnek új életszakaszba az úgynevezett kísérleti generáció diákjai: kilencedik osztályban sem lesz jó ideig tankönyvük. Ám az új kerettanterv elkészült, és Kallós Zoltán oktatási államtitkár szerint nem lehet panasz rá.
Tizenkilenc pótérettségiző diákot zártak ki csalási, illetve csalási kísérlet miatt hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgáról – közölte az oktatási minisztérium.
Az iskolaigazgatók idei versenyvizsgáján első alkalommal a magán szférában tevékenykedő humánerőforrás-szakemberek is lesznek a vizsgáztató bizottságokban az állásinterjúkon, jelentette ki hétfő este Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Az óvások elbírálása után 76,06 százalékos az átmenési arány a tanárok idei véglegesítő vizsgáján. Az óvások előtti eredményhez képest (72,90 százalék) ez 3,16 százalékpontos növekedést jelent – közölte a tanügyminisztérium.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) felkérte a miniszterelnököt, magyarázza el a közvéleménynek, hogyan tervezi korszerűsíteni a kormány a tanügyet, tekintve, hogy Florin Cîţu nemrég azt nyilatkozta, a kormány nem fog többé beruházni az oktatásba a várható eredmények garanciája nélkül.
szóljon hozzá!