Fotó: Gov.ro
Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője azt mondta az Antena 3-nak adott kedd esti nyilatkozatában, hogy az európai polgári védelem a COVID-19 világjárvány második hullámára készül, jelenleg azonban senki nem tudja megjósolni annak intenzitását.
2020. június 10., 10:512020. június 10., 10:51
2020. június 10., 11:092020. június 10., 11:09
Arafat elmondta, videokonferencián tanácskozott az európai polgári védelem képviselőivel, és „egyértelműen” a COVID-19 járvány második hullámára készülnek, azt viszont senki nem tudja egyelőre megmondani, hogy a második hullám erősebb vagy gyengébb lesz-e, mint az első.
„Ha jön a második hullám, bizonyos intézkedéseket ismét meg kell hozni, ez nyilvánvaló. Talán ha jobban felkészülünk, nem kell majd olyan kemény intézkedéseket hoznunk, mint eddig. Meglátjuk, de a veszélyhelyzet valamilyen formájára szükség lesz, hogy tovább tudjunk lépni. Hogy mi lesz a tartalma, mit veszünk ki belőle, mint például a közvetlen beszerzéseket, amelyekre ebben a fázisban nincs szükség, mindezt politikai szinten meg lehet tárgyalni és egyetértés születhet ebben a kérdésben” – tette hozzá Raed Arafat.
A belügyi államtitkár ugyanakkor elmondta,
Arafat szerint a WHO egyik képviselője – egy orvos – korábban néhány, nyilvánosságra nem került tanulmány alapján azt állította, hogy a tünetmentes fertőzöttek csak nagyon ritka esetben adják tovább a vírust. Ezt az állítást azonban a WHO később visszavonta. A katasztrófavédelem vezetője szerint mindez nem azt bizonyítja, hogy „valami baj volna a WHO-val”, hanem azt érzékelteti, mennyire kezdetleges fázisában van a járvány kezelése, nem készültek még kimerítő tanulmányok róla.
„Ha tünetmentes vagyok, de pozitív, akkor terjesztem a vírust. Ez a jelenlegi álláspont. (...) Ha tünetmentes vagy, illetve ha nagyon enyhék a tüneteid, és felülsz a buszra, leszállásig néhány embert megfertőzöl. Ez történt Suceaván” – szögezte le Arafat.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
2 hozzászólás