Fotó: Gergely Imre
A szenátus után hétfőn a kétkamarás bukaresti parlament képviselőháza is megszavazta az önkormányzati tisztségviselők mandátumát november elsejéig meghosszabbító törvénytervezetet.
2020. június 15., 15:252020. június 15., 15:25
2020. június 15., 16:062020. június 15., 16:06
Az önkormányzati választásokat a koronavírus-járvány miatt nem tartották meg június elején. A polgármesterek és önkormányzati képviselők megbízatása június 21-én jár le. Mandátumuk meghosszabbításáról már korábban is születtek jogszabályok, amelyeket azonban – a választások kitűzésének jogáról folyó belpolitikai csatározás közepette – az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezett.
Lehetővé teszi az elektronikus (internetes) aláírásgyűjtést, továbbá azt is, hogy a pártok és a független jelöltek elektronikus úton juttassák el a választási bizottsághoz az induláshoz szükséges dokumentumokat. A képviselőház hétfői ülésén a baloldali többség és az RMDSZ ismét leszavazta a kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) módosító indítványát, hogy a választások időpontját továbbra is a kormány határozza meg. A törvény végső változatában így az szerepel, hogy erről a parlamentnek kell sarkalatos törvényt hoznia – az eddigi 75 helyett – legalább 60 nappal a kijelölt dátum előtt. A törvénytervezetet ezek után a PNL tartózkodása közepette, szavazattöbbséggel fogadta el a képviselőház.
Eddig úgy tűnt, hogy az ellenzéki PSD minél későbbi, a népszerűtlen kormányzati intézkedések miatt leszálló ágba került PNL pedig minél korábbi időpontban érdekelt. Sajtóértesülések szerint most már a PSD is hajlandó elfogadni, hogy a voksolást szeptember 27-én rendezzék. Jövő héttől megszűnhet az önkormányzatok működésének jogalapja, ha most bárki újabb alkotmányossági óvást emel a hétfőn elfogadott törvény ellen vagy Klaus Iohannis államfő nem hirdeti ki azonnal a jogszabályt. Az esetleges alkotmányossági normakontroll igénylésére három nap áll a törvényhozók, illetve az államfő rendelkezésére, az elnök által kihirdetett törvények pedig – ha nincs bennük halasztó rendelkezés – a közlönyben történt publikálásuk után három nappal lépnek hatályba.
A legfelsőbb bíróság döntése értelmében egy köztisztviselő nyugdíjazásáról kiállított határozat a munkaviszony megszűnését jelenti akkor is, ha az illető köztisztviselő kérelmezte a nyugdíj kifizetésének felfüggesztését.
Csaknem minden harmadik 18 és 24 év közötti fiatal az oroszbarát és ultranacionalista Călin Georgescura szavazott – közölte Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató igazgatója.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetségének elnöke, Silviu Vexler parlamenti képviselő üzent a szavazás első fordulójában első helyre kerülő Călin Georgescu elnökjelöltnek.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bejelentette, hogy pártja a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut támogatja.
Több száz fiatal tüntet hétfő este a bukaresti Universităţii téren az államfőválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye miatt, amely szerint Călin Georgescu független jelölt végzett az első helyen.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak” nincs képviselőjük a romániai elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján – prezenta.roaep.ro – közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése a romániai elnökválasztáson.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, az alakulat államfőjelöltje.
szóljon hozzá!