Fotó: Lucian Bode/Facebook
Megalapozatlanként elutasította a Szilágy megyei törvényszék kedden Lucian Bode belügyminiszter kérését, hogy függessze fel a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemnek (BBTE) a doktori disszertációja felülvizsgálatára vonatkozó határozatát. A tárcavezető közölte, hogy fellebbezni fog, egyúttal arra panaszkodott: nyomásgyakorlás folyik annak érdekében, hogy „máglyán elégessék”.
2023. január 17., 18:302023. január 17., 18:30
2023. január 17., 20:262023. január 17., 20:26
Az ítélet nem jogerős, öt napon belül megfellebbezhető a Szilágy megyei törvényszéken. A BBTE még 2022. november 24-én bejelentette, hogy a megfogalmazott újabb plágiumgyanúk miatt ismét elemzés alá vonta a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusának doktori dolgozatát.
Az intézmény közölte azt is, hogy nem áll módjában szankciókban részesíteni az egyetemi közösségen kívüli személyeket, ezért az etikai bizottság felszólította Lucian Bodét, hogy javítsa ki a dolgozatát és vonja vissza a disszertáció alapján kiadott könyvet.
A belügyi tárca vezetője a törvényszék ítéletére úgy reagált: „folytatja a harcot az igazságért”. Közösségi oldalán posztolt bejegyzésében Bode természetesnek nevezte a döntést, miután a BBTE etikai bizottsága azelőtt nyilvánosságra hozta álláspontját, hogy megvárta volna az igazságszolgáltatás ítéletét. A belügyminiszter megismételte sokszor hangoztatott álláspontját, miszerint az egyetemi etikai bizottság a törvény szerint csak az akadémiai élet tagjaival szemben járhat el, de ő már nem minősül annak. Bode megalapozatlannak és törvénytelennek nevezte a BBTE testületének őt elmarasztaló határozatát,
Bode doktori dolgozatát már tavaly novemberben megvizsgálta a BBTE etikai bizottsága, amely akkor megállapította, hogy az idézőjelek nélkül átvett idézetek a dolgozat 2,95 százalékát teszik ki. Ezt követően Emilia Șercan tényfeltáró újságíró a PressOne hírportálon közzétett elemzésében megállapította, hogy a dolgozat mintegy 18,5 százaléka minősül plágiumnak, emellett hat olyan illusztrációt tartalmaz, amelynél nincs feltüntetve a forrás, és 30 olyan idézet van benne, amely esetében a szerző nem tartotta be a tudományos idézési szabályokat.
Ekkor az etikai bizottság hivatalból újabb vizsgálatot indított, amelynek következtetéseit most tették közzé. Megállapították, hogy a plágium gyanúja az említett pontok többségében beigazolódik, és az etikai kihágások elég jelentősek ahhoz, hogy megállapítsák: a doktori dolgozat plágiumnak számít. Arra kérték a belügyminisztert, hogy javítsa ki a hibákat, és vonja vissza a 2021-ben kiadott dolgozatot.
A testület az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácshoz fordult, hogy járjon el az ügyben. Az egyetem nem tudja szankcionálni a belügyminisztert, mert a jelenlegi törvényes előírások szerint az egyetemek közvetlenül csak az akadémiai élethez tartozó személyekkel, egyetemi tanárokkal és hallgatókkal szemben járhatnak el.
Lucian Bode belügyminiszter doktori disszertációja mélységesen helytelen, a plágiumvádak nagy része beigazolódott – tudatta szerdán a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága a mű második elemzése nyomán.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!