Cristian Popescu Piedone
Fotó: Agerpres
A legfelsőbb bíróság szerdán helyt adott a bukaresti ötödik kerület volt polgármestere, Cristian Popescu Piedone semmisségi folyamodványának, és elrendelte szabadlábra helyezését. A bukaresti prefektusi hivatal közölte: Piedonénak jogában áll folytatni kerületi polgármesteri megbízatását.
2023. június 21., 14:472023. június 21., 14:47
2023. június 21., 16:412023. június 21., 16:41
A legfelsőbb bíróság felmentette a volt ötödik kerületi polgármestert a hivatali visszaélés vádja alól a Colectiv-perben, és felmentette a perköltségek kifizetésének kötelezettsége alól is. A többi vádlott, George Petrică Matei, George Alin Anastasescu, Cristian Mihai Niţă és Antonina Radu semmisségi folyamodványát viszont elutasította a bírói testület.
Az ítélőtábla ugyanakkor azoknak a vádlottaknak a listájáról is törölte a volt polgármestert, akiknek több millió euró kártérítést kell fizetniük a Colectiv-tűzvész áldozatainak – közölte az Agerpres. Cristian Popescu Piedonét szerdán délután ki is engedték a Jilavai börtönből, ahol több tucatnyi híve várta, és megtapsolta a politikust. A volt elöljáró megismételte, hogy ártatlannak tartja magát, egyúttal közölte: visszatér a kerületi polgármesteri hivatalhoz, és továbbra is ellátja feladatát.
Erre egyébként joga van, a bukaresti prefektusi hivatal ugyanis közölte: Piedonénak jogában áll folytatni kerületi polgármesteri megbízatását, miután a legfelsőbb bíróság helyt adott a semmisségi folyamodványának, és elrendelte a szabadlábra helyezését. A kormányhivatal illetékesei leszögezték, hogy a legfelsőbb bíróság szerdai döntése tulajdonképpen megsemmisítette azt az ítéletet, amelynek alapján felmentették a hivatalából a bukaresti ötödik kerület volt polgármesterét.
Hozzátették, az ítélet hivatalos kiközlése után Diana-Anca Artene ideiglenes prefektus kiadja a rendeletet Cristian Popescu Piedone tisztségbe való visszahelyezéséről. Piedonét azzal vádolták, hogy jogellenesen, a tűzvédelmi szabályok figyelmen kívül hagyásával írta alá a Colectiv-klub működési engedélyét. A jogerős ítélet tavalyi kihirdetése után Cristian Popescu Piedone bevonult a rahovai börtönbe, de 2022. május 26-án semmisségi folyamodványt nyújtott be az ítélet ellen. Ennek adott most helyt a legfelsőbb bíróság.
A Colectiv GTG 3010 Egyesület elnöke, Eugen Iancu szerint
„Ahogyan az várható volt, Piedonét szabadlábra helyezik. Hogy miért? Mert nem lehet letartóztatni a polgármestert, miközben az engedélyeket jóváhagyó igazgatók (szakértők) szabadok. A romániai igazságszolgáltatás egy túlfizetett szégyenfoltja az országnak” – írta Facebook-bejegyzésben Iancu.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!