Nagy hal, fogás. Dragnea egyik kedvelt időtöltése, horgászat közben
Fotó: Liviu Dragnea Facebook-oldala
Pénzmosás alapos gyanújával indult vizsgálat Brazíliában Liviu Dragnea román szociáldemokrata pártelnök ellen, akiről a dél-amerikai ország nyomozó hatóságai azt feltételezik, hogy korrupcióból származó pénzt mosott tisztára.
2018. március 09., 09:532018. március 09., 09:53
2018. március 09., 16:242018. március 09., 16:24
A bombahírt pénteken hozta nyilvánosságra a Rise Project romániai oknyomozó hírportál, amely a Folha de Sao Paulo című brazil lappal közösen készített ankétot a bukaresti képviselőház elnöki tisztségét is betöltő Dragnea tengerentúli érdekeltségeiről.
Carlos Wagner Barbosa Guimaraes szövetségi ügyész csütörtökön megerősítette a két kiadványnak, hogy pénzmosás gyanújával eljárás folyik a bukaresti politikus, valamint a román állampolgársággal is rendelkező Mugurel Gheorghiaș ellen. A Brazíliában élő vállalkozó nem más, mint Dragnea egykori egyetemi évfolyamtársa.
Carlos Wagner Barbosa Guimaraes úgy nyilatkozott, azoknak az információknak a valóságtartalmát próbálják kideríteni, miszerint Liviu Dragnea strómanokon keresztül mosott tisztára pénzt és tett szert ingatlanokra Brazíliában. Az ügyész egyébként nyilatkozata során a feltételezett közvetítőkre a narancs kifejezést használta, portugál nyelvterületen így illetik azokat a strómanokat, akiket korrupt politikusok és bűnbandák helyeznek előtérbe ügyleteik, valamint érintettségük leplezése érdekében.
A brazil hatóságok az ország észak-keleti felében, az Atlanti-óceán partján fekvő Cumbucóban birtokolt ingatlanok ügyében nyomoznak. A tengerentúli ankét célkeresztjébe két feltételezett stróman került, egyikük, Gheorghiaș korábban annak a Teleorman megyei TelDrum építkezési vállalatnak volt a főrészvényese, amely az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) szerint Dragnea érdekeltségébe tartozott. A másik közvetítő egy bizonyos Cauby Cursino Campos Junior, akinek a neve szerepel számos ingatlanvásárlási dokumentumon, amely mögött a nyomozó hatóságok Gheorghiașon kívül azt a – Dragneához ugyancsak közel álló – Costel Comana brassói üzletembert sejtik, aki 2015-ben rejtélyes körülmények között öngyilkos lett egy repülőgép vécéjében.
Az elmúlt években Brazíliában többször is megfordult PSD-elnök ellen tavaly szervezett bűnözői csoport létrehozása, európai uniós források illetéktelen lehívása és hivatali visszaélés gyanújával indított bűnvádi eljárást a DNA a Tel Drum-ügyben. Az ügyészség szerint 2001-ben Dragnea Teleorman megye önkormányzatának elnökeként, az ügyben szintén gyanúsítottként szereplő nyolc bűntársával együtt bűnszövetkezetet hozott létre, amely magántulajdonba játszotta át a TelDrum önkormányzati közútépítő és karbantartó vállalatot, majd az annak törvénytelenül juttatott közpénzek egy részét elsikkasztotta, vagy pártja finanszírozására fordította. A DNA tavaly az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2016 őszén kibocsátott jelentése alapján indított eljárást.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás