Nem körvonalazódik választási együttműködés a PNL és a PSD között, de 2024 utáni további közös kormányzás igen

Tömbösödnek? Lucian Bode, Marcel Ciolacu kormányfő, PSD-elnök és Nicolae Ciucă, a PNL vezetője •  Fotó: Haáz Vince

Tömbösödnek? Lucian Bode, Marcel Ciolacu kormányfő, PSD-elnök és Nicolae Ciucă, a PNL vezetője

Fotó: Haáz Vince

Nincs szó arról, hogy a jelenleg koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) közösen, „Demokratikus Tömböt” alkotva induljon a jövő évi parlamenti választásokon, a további közös kormányzás viszont esélyes – jelentette ki a PNL főtitkára.

Balogh Levente

2023. szeptember 18., 19:592023. szeptember 18., 19:59

Lucian Bode a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva a közös indulás kapcsán leszögezte: mindez a párton belül nincs napirenden.

Idézet
Nem tudok róla, én nem hallottam arról, hogy a Demokratikus Tömb szóba került volna a Nemzeti Liberális Pártban”

– szögezte le a volt belügyminiszter. A politikus rámutatott: abból a „hozományból” kell kiindulni, amellyel jelenleg a PNL rendelkezik.

„1256 polgármester, 119 képviselő, 17 megyei tanácselnök, több mint 14 000 helyi tanácsos, köztük 1000 35 év alatti fiatal és 2000 önkormányzati képviselő hölgy, 10 európai parlamenti képviselő. Egy párt, amely három és fél éve vállalta a kormányzás felelősségét, amely egymásra tevődő válságokon keresztül vezette át Romániát” – mondta Lucian Bode.

Arra a kérdésre, hogy a PNL megfizet-e ezekért a válságokért, Bode azt mondta:

Idézet
Megfizet, mint minden párt, amelyik a kormányzás során erodálódik”.

Leszögezte ugyanakkor: a jelenleg 19-21 százalékon mért PNL „nagy párt”, amely nem engedheti meg magának, hogy ne a választások megnyerését tűzze ki célul, ugyanakkor 2024 után is a PSD-vel kíván tovább kormányozni.

„Most a kormány erodálódik, de mi 2024 után is kormányozni akarunk. A PSD-vel. Mert nem szélsőségesekről van szó, és azok, akik nyolc hónapig voltak kormányon, és elszöktek a kormányból, mármint az USR, nem vállalják a felelősséget, amikor nehéz kormányozni. Miről tárgyaljunk velük?” – tette hozzá Bode.

A volt belügyminiszter ugyanakkor

nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) és a Népi Mozgalom Párttal (PMP) közösen jobboldali szövetséget hozzanak létre.

„Nem zárom ki, természetesen nem zárom ki, de én a legracionálisabb megközelítésről beszélek. Ma együtt vagyunk kormányon. Jövő évtől újabb 4 évig együtt kormányozhatunk, a PSD-vel együtt. Ez a legstabilabb és legjövőképesebb politikai konstrukció. Megmutattuk, hogy tudunk együtt kormányozni, nagy ellentétek nélkül, de kötelességünk a jobboldal megerősítése, hogy továbbra is a legfontosabb jobboldali párt legyünk” – hangsúlyozta.

Bode egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy a PNL adja Románia államfőjét 2024 után is, annak ellenére, hogy a PSD szeretné elhódítani a tisztséget a választásokon.

A PNL-főtitkár szerint

a jövő évi európai parlamenti választásoknak „civilizációs” tétjük van, mivel az euroatlanti civilizációs és a putyini modell között kell majd választani.

„A putyini modell cirkuszt, agresszív bajkeverőket és propagandát jelent. A szélsőségesekre, az AUR-ra gondolok. A románoknak választaniuk kell a két modell között” – tette hozzá Bode.

A Bode által mondottakra reagálva Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke hétfőn kijelentette: már korábban is egyértelművé tette, hogy részéről 2024 után is folytatódhat a közös koalíciós kormányzás a liberálisokkal, a szorosabb együttműködés lehetőségét azonban cáfolta.

Idézet
Sohasem esett szó a Demokratikus Tömbről. Nem hallottam róla. Becsületszavamat adom, hogy sem én, sem Nicolae Ciucă, vagy Stănescu vagy Bode sem tárgyalt soha semmilyen Demokratikus Tömbről”

– szögezte le Ciolacu, saját maga és Bode mellett Nicolae Ciucă PNL-elnök és Paul Stănescu PSD-főtitkár nevét is megemlítve. Hozzátette: folyamatosak az egyeztetések, arról, hogyan lehetne javítani az ország helyzetét, de semmilyen döntés nem született az ügyben.

Mint arról beszámoltunk, korábban

Ciolacu arról beszélt: a PNL és a PSD közös országprogrammal állhat elő a jövő évi választások előtt, de még nem született erről végleges döntés.

A PSD elnöki tisztségét is betöltő kormányfőt arról faggatták az újságírók, mérlegeli-e a két nagy párt a közös államfőjelölt indítását a jövő évi választásokon. „A politikában soha nem mondhatjuk, hogy soha” – válaszolta az Agerpres szerint Ciolacu. Hozzátette, ha úgy fogják érezni, hogy az emberek bíznak a jelenlegi kormánykoalícióban, előállhatnak egy közös országprogrammal, tárgyalnak erről, döntés azonban még nem született. Mint mondta, miniszterelnökként jelen pillanatban a polgároknak tett ígéretek betartását és a reformok végrehajtását tekinti prioritásnak. Arra a kérdésre, hogy pártja hajlandó lenne-e lemondani az államfőjelölt-állításról a PNL javára, a szociáldemokrata pártelnök kitérő választ adott.

Mint ismeretes, a PSD 2021 novemberében került kormányra, amikor megállapodott a PNL és az RMDSZ vezetőivel a koalíciós kormányzásról. Akkor a liberális pártelnök, Nicolae Ciucă került a miniszterelnöki tisztségbe, de a PNL és a PSD megállapodott, hogy a kormány mandátumának felénél a kormányfői posztot a szociáldemokraták kapják meg, cserében több fontos kormányzati tisztséget engednek át a liberálisoknak-

A PSD azonban módosítani akart a korábbi megállapodáson, ennek nyomán pedig júniusban az RMDSZ-t kiszorították a kormányból, az addig a magyar szervezet által irányított tárcákat pedig a két román párt elosztotta egymás között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Rengeteg munkát adott a tűzoltóknak a szélsőséges időjárás

Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.

Rengeteg munkát adott a tűzoltóknak a szélsőséges időjárás
2025. július 08., kedd

Grindeanu a megszorító intézkedéseket bírálja, bár a PSD is tagja a koalíciónak

Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.

Grindeanu a megszorító intézkedéseket bírálja, bár a PSD is tagja a koalíciónak
2025. július 08., kedd

Kedden még velünk marad a hőség, 41 fok is lehet

Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.

Kedden még velünk marad a hőség, 41 fok is lehet
2025. július 08., kedd

Felmérés: a többség egyelőre elégedett Nicușor Dan tevékenységével

A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a többség egyelőre elégedett Nicușor Dan tevékenységével
2025. július 07., hétfő

Jó hírrel szolgált a miniszterelnök a végleges állású tanároknak

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.

Jó hírrel szolgált a miniszterelnök a végleges állású tanároknak
2025. július 07., hétfő

Bolojan a felelősségvállaláskor: a megszorító intézkedések vészhelyzetben hozott döntések

A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.

Bolojan a felelősségvállaláskor: a megszorító intézkedések vészhelyzetben hozott döntések
2025. július 07., hétfő

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben a szakszervezetek szerint

A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben a szakszervezetek szerint
2025. július 07., hétfő

Declic: csökkentsék most a pártok támogatását, ne a költségvetés kiigazításakor

A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.

Declic: csökkentsék most a pártok támogatását, ne a költségvetés kiigazításakor
2025. július 07., hétfő

Nyílt levélben kéri a CSM több mint ötven bíró nyugdíjazásáról szóló elnöki rendelet aláírását

Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.

Nyílt levélben kéri a CSM több mint ötven bíró nyugdíjazásáról szóló elnöki rendelet aláírását
2025. július 07., hétfő

Ha már lehetőséget kap rá, bizalmatlansági indítványt nyújt be az ellenzék a kormány ellen

Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&

Ha már lehetőséget kap rá, bizalmatlansági indítványt nyújt be az ellenzék a kormány ellen