Fotó: Bede Laura
A koronavírus elleni oltási kampány december végi rajtja óta Romániában kevesebb mint 700 ezer, míg Magyarországon mintegy 300 ezer személy kapta meg a COVID-19 elleni vakcina valamelyik fajtáját.
2021. február 09., 16:512021. február 09., 16:51
2021. február 09., 18:112021. február 09., 18:11
Romániában jelenleg háromféle vakcinával oltanak. Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló bizottság vezetője kedden közölte, február 9-éig összesen 1 236 449 adag Pfizer-, Moderna- és AstraZeneca oltás érkezett az országba, ebből 981 610-et osztottak szét. Bár a beszámolójából nem derült ki, pontosan hány személy immunizáltak, a kormány által létesített honlap legfrissebb adatai szerint december 27-től mostanáig 666 942-en kapták meg a védőoltást Romániában a hétfői nappal bezárólag.
Az országba érkezett mennyiségből viszont kevesebbet adtak be eddig, összesen 930 155 dózist. Kedd este vagy a szerdai nap folyamán további 35 100 dózis érkezik Temesvárra és Kolozsvárra, a regionális raktárközpontokba. Ezek azok az adagok, amelyeknek már hétfőn meg kellett volna érkezniük, de a Németországban beállt rossz idő miatt el kellett halasztani a szállítmány útnak indítását. A Modernától február 9-éig 78 ezer dózis vakcina érkezett az országba, ebből most 37 460 van raktáron. Az AstraZeneca eddig 81 600 oltóanyagot küldött, 81 ezer adagot már szét is osztottak a regionális központoknak. Gheorghiţă hozzátette: február 12-éig további 92 400 dózist várnak az AstraZenecától.
Ezzel egy időben Magyarországon ettől a héttől már négy vakcinával is oltanak, Budapesten kezdődik az orosz Szputnyik V vakcinával az oltás. Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján elmondta, a Szputnyik V oltóanyagból 2800 adag áll most rendelkezésre, és krónikus betegséggel nem rendelkezők kaphatják meg. Hozzátette, ebből a vakcinából további húszezer ember beoltására elengedő mennyiség van az országban, de ezen tételek laboratóriumi vizsgálata még folyamatban van.
A héten már nemcsak az oltópontokon használhatják, hanem a háziorvosok is olthatnak a Pfizer-vakcinával, amelyből kedden 85 410 adag érkezik Magyarországra, és egy ampulla 5-6 ember beoltására elég. Müller Cecília beszámolója szerint oltást eddig 291 396 ember kapott Magyarországon, 110 395-en pedig már valamelyik vakcina második dózisát is megkapták.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!