Fotó: Presidency.ro
Nemzeti szégyennek nevezte kedden a voluntari-i idősotthonoknál történteket Klaus Iohannis államfő, aki kedden és szerdán Vilniusban tartózkodik, ahol részt vesz a NATO-tagállamok vezetőinek csúcstalálkozóján.
2023. július 11., 14:102023. július 11., 14:10
2023. július 11., 14:562023. július 11., 14:56
Az ülés előtti sajtónyilatkozatában Iohannis a voluntari-i idősotthonok ügyére is kiért. „Nemzeti szégyennek” nevezte a történteket, és hangsúlyozta, hogy „gyökerestől kell kiirtani a rosszat”.
„Vannak közvetlen felelősök, akik rossz bánásmódban részesítették a nyugalmat és emberséges gondoskodást kereső időseket. Ezeket a személyeket azonosítani kell, és ki kell szabni rájuk a törvényben előírt büntetést. De rajtuk kívül vannak mások is” – idézte Iohannist az Agerpres hírügynökség.
Az államfő hozzátette: azokat is felelősségre kell vonni, akiknek tudomásuk volt mindarról, ami az otthonokban zajlott, mégsem léptek.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) hétfőn összesen 446 szociális intézménynél tartott ellenőrzéseket. Négyet közülük bezárt, 22-nek felfüggesztette a tevékenységét.
Iohannis szerint elképzelhetetlen, hogy az ellenőrző hatóságok nem ismerték korábban a helyzetet. „Meg kell találni mindenkit, akinek akár hivatali, akár politikai, akár erkölcsi felelőssége van az ügyben. Amíg nem vonnak felelősségre mindenkit, akik hagyták, hogy ilyen szörnyűségek történjenek Romániában, nem fognak jóra fordulni a dolgok” – nyomatékosította, „gyors és határozott fellépést” szorgalmazva.
Megkérdezték tőle az újságírók azt is, hogy indokoltnak tartaná-e a munkaügyi miniszter lemondását. Az államfő azt válaszolta, egyelőre nem tudni, hogy kit terhel a politikai felelősség a történtekért, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy mindazoknak, akiknek pozíciójuknál fogva módjukban áll politikai intézkedéseket hozni az ügy érdekében, lesz bátorságuk lépni.
Klaus Iohannis azt is elmondta, nem gondolja úgy, hogy összeomlott a szociális ellátási rendszer, mert számos olyan otthon létezik az országban, amelyek „kifogástalanul” működnek.
Januárban és februárban ellenőrzéseket végzett az Ilfov megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) a jelenleg kivizsgálás alatt álló idősotthonoknál, de csak kisebb rendellenességeket találtak – nyilatkozta hétfőn az egészségügyi miniszter.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
1 hozzászólás