Fotó: Presidency.ro
Nemzeti szégyennek nevezte kedden a voluntari-i idősotthonoknál történteket Klaus Iohannis államfő, aki kedden és szerdán Vilniusban tartózkodik, ahol részt vesz a NATO-tagállamok vezetőinek csúcstalálkozóján.
2023. július 11., 14:102023. július 11., 14:10
2023. július 11., 14:562023. július 11., 14:56
Az ülés előtti sajtónyilatkozatában Iohannis a voluntari-i idősotthonok ügyére is kiért. „Nemzeti szégyennek” nevezte a történteket, és hangsúlyozta, hogy „gyökerestől kell kiirtani a rosszat”.
„Vannak közvetlen felelősök, akik rossz bánásmódban részesítették a nyugalmat és emberséges gondoskodást kereső időseket. Ezeket a személyeket azonosítani kell, és ki kell szabni rájuk a törvényben előírt büntetést. De rajtuk kívül vannak mások is” – idézte Iohannist az Agerpres hírügynökség.
Az államfő hozzátette: azokat is felelősségre kell vonni, akiknek tudomásuk volt mindarról, ami az otthonokban zajlott, mégsem léptek.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) hétfőn összesen 446 szociális intézménynél tartott ellenőrzéseket. Négyet közülük bezárt, 22-nek felfüggesztette a tevékenységét.
Iohannis szerint elképzelhetetlen, hogy az ellenőrző hatóságok nem ismerték korábban a helyzetet. „Meg kell találni mindenkit, akinek akár hivatali, akár politikai, akár erkölcsi felelőssége van az ügyben. Amíg nem vonnak felelősségre mindenkit, akik hagyták, hogy ilyen szörnyűségek történjenek Romániában, nem fognak jóra fordulni a dolgok” – nyomatékosította, „gyors és határozott fellépést” szorgalmazva.
Megkérdezték tőle az újságírók azt is, hogy indokoltnak tartaná-e a munkaügyi miniszter lemondását. Az államfő azt válaszolta, egyelőre nem tudni, hogy kit terhel a politikai felelősség a történtekért, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy mindazoknak, akiknek pozíciójuknál fogva módjukban áll politikai intézkedéseket hozni az ügy érdekében, lesz bátorságuk lépni.
Klaus Iohannis azt is elmondta, nem gondolja úgy, hogy összeomlott a szociális ellátási rendszer, mert számos olyan otthon létezik az országban, amelyek „kifogástalanul” működnek.
Januárban és februárban ellenőrzéseket végzett az Ilfov megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) a jelenleg kivizsgálás alatt álló idősotthonoknál, de csak kisebb rendellenességeket találtak – nyilatkozta hétfőn az egészségügyi miniszter.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás