Az ukrajnai háború útjából menekülő gyerekek jobban bíznak abban, hogy hazatérhetnek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Tavaly 10 483-an fordultak a román hatóságokhoz menedékjog iránti kérelemmel; 934-en kiskorúak, és közülük 155-en felnőtt kísérete nélkül érkeztek az országba – közölte az adatokat a Mentsük meg a gyermekeket a menekültek világnapja alkalmából.
2024. június 20., 14:002024. június 20., 14:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint idén januártól márciusig 814-en nyújtottak be menedékkérelmet Romániában, 120 igénylés gyermekekre vonatkozott.
Az Ukrajnából érkező kiskorúak 18 százaléka és az Ukrajnától eltérő országokból érkező gyermekek 56 százaléka veszélyben érezte magát az útja során, utóbbiak többsége a rendőrség (65 százalék) és a határőrök (50 százalék) miatt. Tízből hatan az embercsempészek miatt érezték veszélyesnek az utazást – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket tavaly év végén végzett felmérésének adataiból.
Az Ukrajnából érkező gyermekek közül egyik sem vallotta azt, hogy veszélyben érezte volna magát a rendőrök vagy emberkereskedők miatt, és sokkal kisebb – 12 százalék – azoknak az aránya, akik a határőrök miatt éreztek veszélyt. A szervezet szerint ez azzal magyarázható, hogy míg az ukrán állampolgárok vízum nélkül utazhatnak az európai országokban, a Szíriából vagy Afganisztánból érkezők sokszor illegálisan lépik át az országhatárt.
Utóbbiak közül a legtöbben említést tettek arról, hogy az ukrán haditörvény miatt el kellett szakadniuk az apjuktól.
A Mentsük meg a gyermekeket közleményében felhívta a döntéshozók figyelmét, hogy biztosítsák a megfelelő ellátáshoz és az integrációhoz szükséges feltételeket minden gyermek számára, aki otthona, barátai, esetenként a családja elhagyására kényszerül, hogy mentse az életét.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
szóljon hozzá!