Az ukrajnai háború útjából menekülő gyerekek jobban bíznak abban, hogy hazatérhetnek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Tavaly 10 483-an fordultak a román hatóságokhoz menedékjog iránti kérelemmel; 934-en kiskorúak, és közülük 155-en felnőtt kísérete nélkül érkeztek az országba – közölte az adatokat a Mentsük meg a gyermekeket a menekültek világnapja alkalmából.
2024. június 20., 14:002024. június 20., 14:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint idén januártól márciusig 814-en nyújtottak be menedékkérelmet Romániában, 120 igénylés gyermekekre vonatkozott.
Az Ukrajnából érkező kiskorúak 18 százaléka és az Ukrajnától eltérő országokból érkező gyermekek 56 százaléka veszélyben érezte magát az útja során, utóbbiak többsége a rendőrség (65 százalék) és a határőrök (50 százalék) miatt. Tízből hatan az embercsempészek miatt érezték veszélyesnek az utazást – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket tavaly év végén végzett felmérésének adataiból.
Az Ukrajnából érkező gyermekek közül egyik sem vallotta azt, hogy veszélyben érezte volna magát a rendőrök vagy emberkereskedők miatt, és sokkal kisebb – 12 százalék – azoknak az aránya, akik a határőrök miatt éreztek veszélyt. A szervezet szerint ez azzal magyarázható, hogy míg az ukrán állampolgárok vízum nélkül utazhatnak az európai országokban, a Szíriából vagy Afganisztánból érkezők sokszor illegálisan lépik át az országhatárt.
Utóbbiak közül a legtöbben említést tettek arról, hogy az ukrán haditörvény miatt el kellett szakadniuk az apjuktól.
A Mentsük meg a gyermekeket közleményében felhívta a döntéshozók figyelmét, hogy biztosítsák a megfelelő ellátáshoz és az integrációhoz szükséges feltételeket minden gyermek számára, aki otthona, barátai, esetenként a családja elhagyására kényszerül, hogy mentse az életét.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!