Fotó: 24.hu
Csalódást keltett Romániában, hogy az Európai Gyógyszerügynökséget (EMA) Amszterdamba költöztetik Londonból az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnése után, az intézmény befogadásáért ugyanis Bukarest is ringbe szállt.
2017. november 21., 21:432017. november 21., 21:43
2017. november 21., 22:162017. november 21., 22:16
Az ügyben az EU-tagállamok kormányait tömörítő tanács hétfő esti, brüsszeli ülésén született döntés. A friss döntés értelmében egyébként az Európai Bankhatóságot (EBA) Párizsba költöztetik.
A jelenleg még Londonban működő, a Brexit miatt azonban költözni kényszerülő két uniós ügynökség új székhelyeként eredetileg huszonegy tagállam huszonhárom városa pályázott, Horvátország, Írország és Málta azonban később visszalépett az EMA-ért folyó versenytől, amelyért így tizenhat, míg az EBA-ért nyolc város szállt versenybe.
Romániában csalódással fogadták a döntést, és egyrészt politikai motivációkat sejtenek a háttérben, másrészt a döntés politikai vádaskodásokhoz vezetett. Nicolae Fotin, az Országos Gyógyszerügynökség szerint politikai döntés született, és „furcsa egybeesésnek” nevezte, hogy a fináléba bejutott városok mindegyike szerepelt az EMA-alkalmazottak kívánságlistáján. Fotin szerint a román pályázati anyag kapcsán az EB illetékesei megállapították, hogy a dosszié átfogó és reális képet fest a bukaresti helyzetről.
Maria Grapini kormánypárti európai parlamenti képviselő szerint is politikai döntésről van szó. „Most az lenne a fontos, hogy legalább tisztségeket ki tudjunk alkudni az ország számára az ügynökségben” – mondta a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakciójában ülő politikus.
Az ellenzéki liberálisok EP-képviselője, Cristian Buşoi ugyanakkor a kormányt teszi felelőssé a kudarcért, mivel az szerinte nem készítette elő kellő alapossággal a pályázati anyagot, és nem lobbizott kellő intenzitással.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
szóljon hozzá!