Pataki Júlia
Fotó: Pataki Júlia/Facebook
Huszonhárom nagykövet visszahívását jelentette be a román államelnöki hivatal, Klaus Iohannis hazarendelte többek között a kevés magyar diplomaták egyikét, Pataki Júliát.
2021. február 22., 13:482021. február 22., 13:48
2021. február 22., 15:512021. február 22., 15:51
A bukaresti államelnöki hivatal hétfőn jelentette be, hogy az államfő visszahívta állomáshelyéről Románia huszonhárom nagykövetét. A hazarendeltek között szerepel többek között George-Cristian Maior, Románia washingtoni nagykövete, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori parancsnoka, valamint Emilian Horațiu Hurezeanu berlini nagykövet.
Az egykori RMDSZ-es politikus Kenyában, Ugandában, Burundiban, Tanzániában és Ruandában látott el nagyköveti teendőket a kenyai fővárosból. A jogász végzettségű Pataki Júlia a 2000-2004 közötti ciklusban volt az RMDSZ parlamenti képviselője, később uniós és nemzetközi szakértőként tevékenykedett, az Európai Parlament és az ENSZ munkatársa volt, 2012-ben nevezték ki Románia nairobi nagykövetének, az RMDSZ akkori kormányzati szerepvállalásának köszönhetően.
Rajta kívül csak nagyon kevés erdélyi magyar vállalt vagy kapott szerepet a román diplomáciában. Tokay György néhai RMDSZ-es parlamenti képviselő, kisebbségügyi miniszter Lettországban és Litvániában volt nagykövet, Pataki Júliához hasonlóan szintén nem karrierdiplomataként. Salamon Márton László újságíró Szalonikiben volt főkonzul, jelenleg a Tel Aviv-i Román Kulturális Intézet igazgatója. Niculescu Tóni, a bukaresti külügyminisztérium volt államtitkára korábban müncheni főkonzulként teljesített szolgálatot, majd 2016-os kinevezése óta ellátja Románia szlovéniai nagykövetének teendőit.
A visszahívott diplomaták: Emilian-Horaţiu Hurezeanu, Románia németországi nagykövete; George-Cristian Maior washingtoni nagykövet; Bogdan Mazuru, Románia ausztriai nagykövete; Vlad Vasiliu svájci és liechtensteini nagykövet; Ovidiu Dranga lengyelországi nagykövet; Steluţa Arhire szlovákiai nagykövet; Liviu-Petru Zăpîrţan, Románia nagykövete az Apostoli Szentszéknél és a Szuverén Máltai Lovagrendnél; Adrian-Gabriel Davidoiu norvégiai nagykövet; Lilian Zamfiroiu luxemburgi nagykövet; Manuela Breazu írországi nagykövet; Dan Iancu azerbajdzsáni nagykövet; Svetlana-Tatiana Iosiper Japánba delegált nagykövet; Marcel Alexandru, Románia Algériába és Nigerbe delegált nagykövete.
Ugyancsak hazarendelte az államfő Nicolae Comănescu jordániai, Nicuşor-Daniel Tănase kuvaiti nagykövetet, Pataki Júliát, Románia Kenyába, Ugandába, Burundiba, Tanzániába és Ruandába delegált nagykövetét; Genţiana Şerbut, Románia Kubába, Haitire, Jamaicába, a Dominikai Közösségbe, a Saint Kitts és Nevis Államközösségbe, Antigua és Barbudába, a Bahamai Közösségbe és Barbadosba delegált nagykövetét; Marius Constantin Borănescut, Románia Dél-afrikai Köztársaságba, Namíbiába, Botswanába, Lesothóba, Mozambikba, Zambiába, Szváziföldre, a Seychelle-szigetekre, Madagaszkárra, a Comore-szigetekre és Mauritiusra delegált nagykövetét; Monica-Mihaela Ştirbu chilei nagykövetét, Ştefan Mera, Románia Brazíliába, Surinameba és Guyanába delegált nagykövetét; Dan Stoenescu tunéziai, Mihai Ciompec dél-koreai, valamint Cezar-Manole Armeanut, Románia Kazahsztánba, Tádzsikisztánba és Kirgizisztánba delegált nagykövetét.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!