Fotó: Veres Nándor
Jelentős módosításokat hagyott jóvá a külföldi szavazással foglalkozó parlamenti különbizottság, amely többek között úgy határozott, hogy levélben is szavazhatnak az idei államfőválasztás idején a külföldön élő románok.
2019. június 27., 09:222019. június 27., 09:22
2019. június 27., 13:082019. június 27., 13:08
A választási jogszabálytervezetek kidolgozásával, módosításával és kiegészítésével megbízott parlamenti különbizottság arról döntött, hogy a külföldön élő románok számára az államfőválasztásokkor a hagyományos szavazási mód mellett érvényes legyen a levélben történő szavazás, illetve hogy a szavazást korábban el lehessen kezdeni.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett módosítás értelmében az államelnök-választás évében április elsejétől kezdve a választási kampány maximum 15. napjáig a külföldön élő román állampolgár kérheti felvételét a választási jegyzékbe az Országos Választási Hatóság (AEP) honlapján található típusnyomtatvány kitöltésével. A kitöltéskor meg kell adni a pontos nevet, személyi számot, az országot és a települést, ahol az illető román állampolgár szavazni óhajt. A kérvényhez csatolni kell majd a személyazonossági igazolvány másolatát, szkennelt vagy lefotózott formában.
Ahhoz, hogy levélben szavazhasson, a külföldön élő román választópolgárnak szintén regisztrálnia kell az AEP listáján, a hatóság pedig az összesített névsorokat elküldi a külföldi szavazkörzeteknek. Dorin Bădulescu, a parlamenti különbizottság elnöke arról tájékoztatott, hogy a módosítás értelmében minimum 75 nappal a választás előtt ki kell tűzni annak dátumát. A korábbi szabályozás szerint ez az időtartam csak 60 nap volt. A választás időpontját a kormány szabja meg határozat révén.
További módosítás arra vonatkozik, hogy a külföldi választási bizottság létszáma kiegészíthető lesz a külképviselet tagjaival, vagy akár más, külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárokkal is, amennyiben a választási bizottság elnöke úgy méri fel, hogy a helyzet megköveteli ezt a lépést. A különbizottság csütörtökön folytatja a megbeszéléseket a törvénymódosító tervezetről.
A külföldi szavazókörzetekben a választás vasárnapját megelőző pénteken és szombaton is lehet majd szavazni – döntött a választási jogszabályok kidolgozásával, módosításával és kiegészítésével megbízott parlamenti különbizottság. A különbizottság által csütörtökön jóváhagyott módosítás szerint a szavazás az ország területén vasárnap reggel 7-kor kezdődik és az urnazárás időpontja 21 óra, de a külföldön élő román állampolgárok számára kialakított határon túli szavazókörzekben már az ezt megelőző pénteken és szombaton is lehet szavazni: pénteken helyi idő szerint déli 12-től 21 óráig, szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig.
Ugyanakkor a határokon túli szavazókörzeteknél sorban álló választópolgárok az urnazárás hivatalos időpontja, azaz 21 óra után is szavazhatnak majd. A külföldi szavazókörzeteknél a bizottsági elnök 21 órakor megállapítja a voksolás lezárulását, de a szavazóhelyiségben tartózkodó, illetve az annak bejárata előtt sorban álló választópolgárok 21 óra után is leadhatják voksukat.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!