Fotó: Mónus Márton/MTI
A COVID-19 elleni oltási kampányt koordináló országos bizottság bejelentette, hogy üzembe helyezte az immunizálás utáni esetleges mellékhatások platformját. A Comirnaty néven forgalomba helyezett, koronavírus elleni vakcina leggyakoribb mellékhatásai általában enyhék vagy közepesen súlyosak voltak a klinikai vizsgálatok során, és az oltást követő néhány napon belül javultak.
2020. december 28., 12:282020. december 28., 12:28
A bejelentéseket a Gyógyszerek és Orvosi Eszközök Romániai Országos Ügynökségének honlapján (anm.ro), a VACCINARE COVID-19 menüpontnál lehet megtenni egy űrlap kitöltésével, akár online, akár hagyományos módon. Egyébként a klinikai vizsgálatok során (ezek alatt 43 ezer embert teszteltek) a Comirnaty néven forgalomba helyezett vakcina leggyakoribb mellékhatásai általában enyhék vagy közepesen súlyosak voltak, és az oltást követő néhány napon belül javultak.
Gyakori mellékhatás (10 emberből legfeljebb 1-et érinthet) a bőrpirosodás az injekció beadásának helyén és az émelygés, nem gyakori mellékhatás (100 emberből legfeljebb 1-et érinthet) a megnagyobbodott nyirokcsomó, rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén. Ritka mellékhatás (1000 emberből legfeljebb 1-et érinthet) az átmeneti, egyoldali arcidegbénulás: a biztonságossági utánkövetés során a mai napig 4 résztvevő jelentett ilyen mellékhatást, az arcidegbénulás kezdete egy oltottnál az 1. dózist követő 37. napon volt, valamint három oltottnál a 2. dózist követő 3., 9. és 48. napon.
Egyébként a vakcinák tárolása és felhasználása sem egyszerű. A bontatlan ampullák 6 hónapig tárolhatók –90 és –60 Celsius-fok között. A fagyasztóból történő kivétel után (egy 195 db injekciós üvegből álló csomag kiolvadása 3 órát is igénybe vehet) a bontatlan vakcinát 2–8 °C-on 5 napig lehet tárolni, és felhasználás előtt maximum 2 órán át lehet szobahőmérsékleten, maximum 30 °C-on.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!