Előretörtek. Victor Ponta a PSD-ben készül hatalomátvételre, Dacian Cioloș a passzív jobboldali tábort rázná fel
Mozgásba lendültek a romániai pártok: míg a Szociáldemokrata Pártból (PSD) egyfajta migráció vette kezdetét Victor Ponta volt miniszterelnök nagy örömére, addig Dacian Cioloș technokrata exkormányfőt és a semmiből alakult formációját keblükre ölelték a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) liberálisai. Ki nyer és ki veszít e lépésekkel, mi mozgatja a szereplőket? Illyés Gergely politológussal kerestük a válaszokat.
2019. február 09., 18:532019. február 09., 18:53
Fontos tesztnek ígérkezik Illyés Gergely szerint a költségvetés parlamenti vitája a román kormánykoalíció alakulatai számára, ekkor ugyanis kiderül, mekkora támogatottsággal rendelkeznek a hatalmon lévő pártok.
a 2016-os választási győzelmük óta a miniszterelnök-cserék, majd a párt vezetői között kirobbant nyílt konfliktusok mind ennek a folyamatnak a különböző állomásai. Egyelőre a kormányzati stabilitást nem veszélyezteti a helyzet, de majd a költségvetés megszavazásánál – várhatóan a jövő héten – kiderül, hogy pontosan mekkora a többsége a kormánypártoknak a parlamentben” – jelentette ki a Krónikának a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet erdélyi munkatársa.
Illyés Gergely szerint Victor Ponta új pártjával, a Pro Romániával kínálatot tett a Liviu Dragnea vezetéséből kiábrándult politikusoknak: a PSD-vel való végérvényes szakítás nélkül fordulhatnak nyíltan szembe a pártelnökkel. Az elemző úgy véli,
Szerinte ezek a politikusok inkább politikai menekülteknek tekinthetők, akik örömmel térnek vissza majd a PSD-be, ha az elnök személye megváltozik.
Lapunk megkérdezte a politológust, mennyire tartja életszerűnek azokat a vádakat, amelyek titkosszolgálati hátteret tulajdonítanak a Pro Románia nevű formációnak.
Az aktuálpolitikai eseményekre ezért mindig rányomja a bélyegét az a gyanú, hogy a komoly erőforrásokkal rendelkező polgári elhárítás beavatkozik a történésekbe és alakítani próbálja azokat. Bizonyosságot azonban talán csak évek múltán nyerhetünk” – mondta az elemző.
Megkérdeztük, mennyire nevezhető magyarellenesnek Ponta alakulata, miután a nem éppen magyarbarát pártelnök mögött több nacionalista politikus sorakozott fel a pártban. Illyés Gergely elképzelhetőnek tartotta, hogy megpróbálják ezt az elemet is politikájuk homlokterébe helyezni, elsősorban magyarbarátsággal vádolva a PSD-t és Liviu Dragneát.
– hangsúlyozta a politológus.
Mi motiválta a Dacian Cioloș-féle Szabadság, Egység és Szolidaritás Párt (PLUS) összefogását a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR), s tartós lesz-e az együttműködés? – kérdeztük a politikai elemzőtől. „Az USR és Dacian Cioloș szövetsége már akkor komolyan felmerült, amikor Nicușor Dan volt USR-elnök lemondott a párt éléről. Azóta a párton belüli egyik erős törésvonal éppen arról szól, hogy mit kezdenek Dacian Cioloșsal és azzal a helyzettel, ha ő új pártot alapít.
– mivel van egy saját pártja –, és eközben hasznosíthatja az USR évek során kialakult aktivistahálózatát. Az USR számára azért fontos a személye, mert rajta kívül nem rendelkeznek még egy ennyire ismert személyiséggel, aki aktivizálhatja ezt a tábort” – összegzett Illyés Gergely.
A politológus szerint amikor 2014-ben Klaus Johannis megnyerte a választásokat, megjelent egy új választói réteg, amely azóta nem volt aktív politikailag. Ennek a rétegnek a felrázásában bízhatnak Cioloșék, hiszen az USR eddig nem volt képes ezt megtenni – tette hozzá a politológus, az USR és Cioloş szövetségét pártpolitikai értelemben logikus lépésnek nevezve.
– hangsúlyozta az elemző. Arra a felvetésünkre, hogy Emmanuel Macron francia államfő új, liberális projektjének része-e Cioloș pártja, Illyés Gergely azt mondta, valóban volt egy szándéka a francia elnöknek, hogy európai szintű politikai szövetséget építsen, ebben pedig mindegyik országból szerezzen csatlakozni vágyó pártokat.
„Ha ez így lenne, akkor Dacian Cioloș pártja valószínűleg jelentkezne egy ilyen szerepre, de egyelőre Macron pártja is inkább az európai liberálisok körébe szeretne felvételt nyerni – ahová egyébként az USR is igyekszik” – vélte a politológus, aki szerint majd az európai parlamenti választások után tisztázódik a kép az európai pártpolitika szempontjából.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
szóljon hozzá!