A dák műkincsek elrablásának ügyében még zajlik a nyomozás
Fotó: Drents Museum/Facebook
Menesztették kedden a Román Nemzeti Történeti Múzeum igazgatóját, Ernest Oberlander-Târnoveanut a Hollandiában elrabolt dák műkincsek ügyében – jelentette be Natalia Intotero kulturális miniszter.
2025. január 28., 18:322025. január 28., 18:32
2025. január 28., 20:212025. január 28., 20:21
A bukaresti múzeum vezetőjét a kulturális miniszter menesztette, miután a lemondását kérte, de az igazgató megtagadta ezt. A leváltott igazgató a következő 15 napban ügyvivőként vezeti az intézményt – mondta sajtótájékoztatóján a miniszter az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint.
Intotero szerint az esetleges mulasztásokra a következő időszakban derülhet fény. Eközben Ernest Oberlander-Târnoveanu úgy reagált: azért utasította el a becsületbeli lemondására vonatkozó felszólítást, mert véleménye szerint semmi nem hátráltatná jobban a négy műkincs visszaszerzését, mint ha „ezekben a kritikus napokban” vezető nélkül maradna a múzeum. A bukaresti Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója közleményében arról tájékoztatott, hogy Natalia Intotero kulturális miniszter „hamis ürügyek” alapján szólította fel lemondásra, és különféle módszerekkel próbálta megfélemlíteni. Õ azonban visszautasította a lemondásra vonatkozó felszólítást, hogy ne akadályozza ezzel a négy ellopott dák műkincs visszaszerzését.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu kormányfő szerint az értékes műkincsek külföldre szállításához a kormány jóváhagyása is kellett volna. Raluca Turcan korábbi kulturális miniszter – akinek hivatali ideje alatt nyílt meg a tárlat – azonban azt állítja, hogy a kormányhatározatra abban az esetben lett volna szükség, ha a szállításba más intézményt, a védelmi minisztériumot is bevonják, ami nem történt meg.
Példátlan mértékű kártérítést követelne Hollandiától az asseni Drents Múzeumból szombatra virradóra ellopott dák műkincsekért Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
A hollandiai Drents Múzeumba szombaton hajnalban törtek be ismeretlenek. A rablásnak a Dacia! Arany és ezüst királysága című, a Román Nemzeti Történeti Múzeummal együttműködésben szervezett időszakos kiállítás volt a célpontja. A rablók ennek legértékesebb darabjaival, az i.e. V-IV. századból fennmaradt cotofenești-i aranysisakkal, és az i.e. I. századból származó három dák aranykarpereccel távoztak.
Az asseni múzeum tárlata a tervek szerint másnap, január 26-án zárult volna. A kiállítási anyagot – 673 darab dák arany- és ezüsttárgyat –18 romániai múzeumból szállították Hollandiába.
Nicușor Dan államfő kedden ismét tárgyal a Nyugat-barát parlamenti pártok képviselőivel, szerdán pedig sajtótájékoztató keretében számol be a kormányalakítással és a deficitcsökkentő intézkedésekkel kapcsolatos fejleményekről.
Újabb közvélemény-kutatás jelzi a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) előretörését.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányra lépése a megyei szervezetek döntésén múlik – jelentette be hétfőn Sorin Grindeanu.
Nicușor Dan államfőben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki egy friss kutatásból.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan hétfőn bejelentette, hogy az alakulat vezető testületének döntése értelmében készen állnak kormányra lépni, és nem kötik feltételekhez a kormányzati szerepvállalást.
Ismét autistának nevezte Nicușor Dan államfőt George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, megismételve ezzel az elnökválasztás második fordulója előtt tett kijelentését.
A parajdi sóbánya helyreállítását segítő intézkedésekről dönt hétfő délutáni ülésén a kormány – nyilatkozta Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök.
Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőtől péntekig lehet iratkozni az érettségi írásbeli vizsgáira.
A gazdasági és pénzügyi bűnözés elleni nagyszabású akció keretében országszerte 202 házkutatást tartanak az ügyészek és a rendőrök hétfő reggel.
A romániai polgárok többségének jó a véleménye Nicușor Dan új államfőről – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!