Az ingyen miccs ötlete Radu Mihaiu kerületi polgármestertől (balra) származik
Fotó: Radu Mihaiu/Facebook
Az elmúlt 24 órában 41 228 személy kapta meg Romániában a koronavírus elleni vakcinát – derül ki a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) által pénteken ismertetett adatokból.
2021. június 11., 20:372021. június 11., 20:37
2021. június 11., 20:442021. június 11., 20:44
A jelzett időszakban 27 792-en kapták meg a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett védőoltást, 9121-en a Johnson&Johnson, 2626-an a Moderna, 1689-en az AstraZeneca vakcináját. Az elmúlt 24 órában 17 358 személynek az első, 23 870-nek a második dózist adták be. Ezzel 8 466 467-re nőtt a beadott oltások száma Romániában.
Az elmúlt 24 órában 20 esetben regisztráltak mellékhatást az oltást követően, ebből kettő helyi, 18 általános jellegű volt. Az oltáskampány kezdetétől összesen 16 364 esetben jegyeztek mellékhatást a koronavírus elleni vakcina beadása után, 1757 helyi és 14 607 általános jellegűt. 138 eset kivizsgálása folyamatban van.
Bár a bukaresti kormány azt szerette volna, hogy június elsejéig a beoltottak száma meghaladhatja az ötmilliót (a felnőtt lakosság 30 százalékát), ezt a célt nem sikerült teljesíteni. Romániában annyira visszaesett az oltási hajlandóság, hogy már a legnépszerűbbnek bizonyult Pfizer oltóanyagból is jelentős készletet (3,2 millió dózist) halmozott fel; az ország az Európai Unió által beszerzett és az országba eljuttatott koronavírus elleni vakcinák alig több mint felét (58 százalékát) használta fel.
Az oltakozási hajlandóságot az sem növeli, hogy a hatóságok eredetibbnél eredetibb ötlettel rukkolnak elő. Radu Mihaiunak, Bukarest második kerülete polgármesterének kezdeményezésére ezekben a napokban egy adag mustáros miccset (csórékolbász, a román konyha darált marha- és birkahúskeverékből készült, fűszeres rostonsült-különlegessége) kap az, aki a fővárosi Obor-piacon oltatja be magát; az elöljáró ezáltal kívánja immunizációra ösztönözni a lakosságot. Az akció egyébként nemzetközi visszhangot is kiváltott, beszámolt a vakcinázás fejében járó ingyenebédről többek között a Reuters, sőt a New York Times napilap is.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!