Új elnökre vár a Cotroceni-palota. Hamarosan kiderül, kik szállnak versenybe az államfői tisztségért
Fotó: Presidency.ro
A jövő hét folyamán a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is bejelenti, hogy ki lesz a jelöltje az államelnök-választáson.
2024. június 07., 14:352024. június 07., 14:35
Marcel Ciolacu PSD-elnök az Antena 3 televíziónak nyilatkozott a témáról csütörtök este. Azt kérdezték tőle, ha pártja jó eredményt ér el a vasárnapi választásokon, bejelenti-e a jelöltségét az elnökválasztásra. Ciolacu azt válaszolta, „ha a választások másnapján nem is, de az azt követő héten megszületik a döntés”. Párton belül „komolyan” kielemzik a helyzetet, majd közösen eldöntik, hogy ki lenne a legalkalmasabb jelölt.
„Amit már ma este elmondhatok: kizárt, hogy a PSD-nek ne legyen saját jelöltje az elnökválasztásra” – idézte a kormányfő televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
„Én olyan elnököt szeretnék, aki megérti, min megy keresztül Románia jelenleg, aki megérti, hogy a mostani igen összetett kontextusban ezek nagyon fontos évek Románia számára, aki vállvetve dolgozik a miniszterelnökkel, függetlenül attól, hogy az melyik politikai párt képviselője” – fogalmazott.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt állítja, nincs meggyőződve róla, hogy ő lenne a legmegfelelőbb jelölt az államelnöki tisztségre, mivel jelenleg teljesen a kormányzásra összpontosít.
Mint mondta, a vasárnapi választások eredményének kiértékelését követően a párt Országos Tanácsa, majd a kongresszus hozza meg a döntést az államfőjelölt személyéről. Emlékeztetett, hogy a romániai elnökválasztás első fordulóját szeptember 15-én, a második fordulót 29-én tartják. Így július elején sort kell keríteni a kongresszusra – tette hozzá.
A Nemzeti Liberális Párt továbbra is azt támogatja, hogy a koalíció döntését fenntartva szeptember 15-én legyen az államelnök-választás első, és szeptember 29-én a második fordulója – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
szóljon hozzá!