Eltérő álláspontok. A REPER politikusai nem akarnak előrehozott államfőválasztást
Fotó: Románia kormánya
A Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt azt javasolja, hogy az államfőválasztást a ciklusvégi időpontban tartsák meg – közölte kedden, a kormány képviselőivel folytatott konzultáció után a párt társelnöke, Ramona Strugariu.
2024. július 02., 12:012024. július 02., 12:01
2024. július 02., 13:112024. július 02., 13:11
Strugariu kifejtette, a REPER nem hajlandó „egyik vagy másik párt választási játszmáiban” részt venni, hanem a ciklusvégi időpontban, a hatályos törvények betartásával megszervezett választásokat tartják elfogadhatónak. Ugyanakkor hozzátette, álláspontjuk szerint a választási törvény sok kívánnivalót hagy maga után, sürgős megreformálására van szükség.
A miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen a REPER társelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy
A párt másik társelnöke, Dragoş Pîslaru az Agerpres szerint hozzátette, közölték a kormányfővel, hogy a REPER nem támogatja az államelnök- és parlamenti választások összevonását. Arról is beszámolt, hogy a miniszterelnök egyetértett velük ebben.
Hozzátette, az elnökválasztás második fordulójának időpontjául december 15-ét vagy 22-ét javasolják.
„Az szeretnénk, hogy a választásokat a normális időben szervezzék meg, amikor végéhez közeleg a parlament és az államfő mandátuma” – nyomatékosította Ludovic Orban.
Ugyanakkor azt
Orban kifejtette, véleménye szerint a kormány által kezdeményezett konzultáció „megkésett”, valójában ez év elején kellett volna rá sort keríteni, akkor azonba a koalíció nem figyelt a társadalom és az ellenzéki pártok akaratára. Így történhetett meg, hogy egy „teljesen alkotmányellenes” választási ütemtervet dolgoztak ki, alkotmányellenes sürgősségi kormányrendelettel összevonták az európai parlamenti választásokat a helyhatósági választásokkal, amelynek káros hatása volt a romániai demokráciára nézve – vélekedett a Jobboldal Ereje elnöke.
Hétfőn Ciolacu az USR, az AUR, az RMDSZ, az SOS Románia, a nemzeti kisebbségek frakciója és a PUSL képviselőivel konzultált. Kedden a REPER és a Jobboldal Ereje küldötteit fogadta.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a továbbiakban is teljesíteni fogja azt a „kötelességet”, hogy együtt kormányozzon a Szociáldemokrata Párttal (PSD) – jelentette ki a sajtónak a liberálisok vezető testületének hétfői ülése után Nicolae Ciucă.
Ciolacu pénteken jelentette be, hogy tárgyalásokra fogja hívni a pártok képviselőit, mert
Mint arról beszámoltunk, a vita annak nyomán pattant ki, hogy a PNL felvetette: az előzetesen rögzített szeptember helyett később, akár a novemberben esedékes parlamenti választásokkal azonos időpontban kellene megtartani az államfőválasztást.
Szociáldemokrata források a HotNews portálnak arról beszéltek: nem lenne korrekt a választási folyamatban érinettek számára, ha módosítanának az időponton, ezért arra kérték a liberálisokat, hogy még gondolkozzanak egy-két napig az ügyön.
A PNL arra hivatkozik, hogy ha az eredetileg tervezett szeptember 15-i időpontban tartanák meg az elnökválasztás első fordulóját, az megzavarná a tanévkezdést, másrészt az Állandó Választási Hatóságnak (AEP) több ideje lenn felkészíteni a választási bizottságok tagjait, így elkerülhetőek lennének a június 9-i európai parlamenti és önkormányzati választásokon tapasztalt rendellenességek.
Az értesülések szerint ugyanakkor
A PNL szavazói ugyanis jobbára városi, középosztálybeli polgárok, akik a szeptemberim időszakban általában valahol külföldön nyaralnak, így nem foglalkoznak a választásokkal.
A PSD szavazótábora ugyanakkor inkább vidéki, szerényebb anyagi lehetőségű emberekből áll, ráadásul sokkal jobban is mozgósítható.
Kiszivárgott források szerint
A PNL azonban erre az esetre kilátásba helyezte a kilépését a kormányból.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!