Sorin Grindeanu szerint nem lehet tudni, lesz-e a héten új kormány
Fotó: Videófelvétel
Folytatódtak az egyeztetések a PNL és a PSD között a leendő közös kormányzásról, a két párt között továbbra sem alakult ki egyetértés a miniszterelnök személyéről, és a rotációs megoldás kapcsán is eltértek az álláspontok.
2021. november 15., 20:232021. november 15., 20:23
2021. november 15., 20:422021. november 15., 20:42
Továbbra is kérdéses, sikerül-e már ezen a héten végleg megállapodnia a román Nemzeti Liberális Pártnak (PNL), a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) és az RMDSZ-nek a közös kormányzásról, miután még mindig vannak vitás pontok a két alakulat között a közös kormányprogramban. A pártok vezetői hétfőn is folytatták a koalíciós tárgyalásokat. A leendő koalíciós partnerek közötti legfőbb ellentétet az jelenti, hogy nem tudtak megállapodni arról, melyikük adja a miniszterelnököt.
A konfliktus egyik legfőbb forrása, hogy a PSD nem fogadná el Florin Cîţu PNL-elnököt miniszterelnökként, arra hivatkozva, hogy október elején az általa vezetett kormányt bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták. Ennek kapcsán Cîţu leszögezte: ők sem mondják meg a PSD-nek, hogy kit nevesítsenek a miniszterelnöki tisztségre, vagy kit támogassanak.
Az ügyvivő miniszterelnök kifejtette, a PNL kiválasztja majd a saját jelöltjét, és ha meglesz, nyilvánosságra hozza majd a nevét. Annak kapcsán, hogy ha ő nem lehet, Nicolae Ciucă nyugalmazott tábornok, ügyvivő védelmi miniszter lehet a liberálisok kormányfőjelöltje, a PNL elnöke kijelentette: ez jelenleg nincs napirenden, mivel a párton belül senki sem tett javaslatot a személyére.
A miniszterelnöki tisztség rotációs alapú betöltése kapcsán megjegyezte, azt elfogadhatónak tartja, ugyanakkor meg kell vizsgálni, hogy Romániában alkalmazható-e. Cîţu egyúttal úgy vélte, jelenleg a legjobb megoldást a PSD és a PNL közötti koalíció jelenti, amelyet minél hamarabb tető alá kell hozni. Megjegyezte, pártja számára „óriási kompromisszum”, hogy a szociáldemokratákkal állt le tárgyalni, de a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) kudarcba fulladtak a békülési kísérletek, miután az USR „az orrukra csapta az ajtót”.
Sajtóértesülések szerint egyébként a liberálisok csak akkor fogadják el a rotációs alapú miniszterelnöki rendszert, amelyben másfél évig egyik, majd újabb másfélig a másik párt adja a kormányfőt, ha először a PNL jelöltje irányítja a kormányt – a PSD viszont ebbe csak akkor menne bele, ha ez nem Cîţu lenne. Radu Oprea, a PSD szóvivője elmondta, a kormányprogramról 90 százalékban megállapodtak, a munkaügyi, az adóügyi és az igazságügyi fejezetet nem zárták még le.
Mint ismeretes, a PNL megszüntetné az intézményt, a PSD viszont ragaszkodik ahhoz, hogy tovább működhessen. Információk szerint három megoldás körvonalazódott: az első szerint az ügyészség hatásköreit átadnák a legfőbb ügyészség bűnügyi és kriminalisztikai osztályának, a második szerint alárendelnék a korrupcióellenes ügyészségnek (DNA), míg a harmadik szerint tavaszig „jegelnék” a témát.
Emellett Grindeanu – akinek ügyvivő házelnöki kinevezését a képviselőház házbizottsága hétfőn meghosszabbította – arról is beszélt, hogy a következő időszakban az államnak támogatnia kell a lakosságot, mivel csökkent az életszínvonal, az infláció pedig 8 százalékos, ehhez pedig növelni kell az állami bevételeket. Arra a kérdésre, lesz-e már ezen a héten kormány, azt válaszolta: ez a lehető legnehezebb kérdés, nem lehet tudni. Emellett a PSD által erőltetett, a vagyonosokra kivetni szándékozott luxusadó is viszályforrás, a PNL ugyanis ezt elutasítja.
Eközben a két párt illetékesei arról is egyeztettek, milyen mértékű minimálbér-, nyugdíj- illetve családipótlék-emelést képes elviselni a költségvetés. A nyugdíjakat 7 és 11 százalék közötti mértékben növelhetik, a családi pótlékot a PSD 40, a PNL 20 százalékkal növelné, míg a minimálbér 2550 lejre nőhet. Az optimista becslés szerint péntekre akár már ki is alakulhat az új kormány szerkezete, és a parlament jövő héten szavazhatna a kabinetről.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
szóljon hozzá!